226 rocznica Konstytucji 3 Maja w Jeleniej Górze

 
Wiele pokoleń Polaków w imię Konstytucji przelało krew. Konstytucja stała się symbolem Państwa Polskiego. Nie monarchia, nie król, nie to czy inne ugrupowanie polityczne, ale właśnie Konstytucja. Obecna Konstytucja została uchwalona przez Zgromadzenie Narodowe, a poprzedzona referendum, gdzie Polacy powiedzieli „TAK”. - Na Konstytucję przysięga Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, przysięgają posłowie i senatorowie, radni, urzędnicy, burmistrzowie, wójtowie, prezydenci miast. To ten dokument czyni z nas obywateli – jest umową społeczną między Państwem a nami, Polakami.
 
Upadek Konstytucji 3 Maja - klęska nas wszystkich, do której doprowadzili nasi przodkowie i interwenci z krajów zaborczych – to bardzo ważna nauka dla nas. Unia Europejska ma swoje kłopoty, ale pamiętajmy, że to nasi przodkowie w 1971 roku powiedzieli: nasze miejsce jest po zachodniej stronie Europy. Myślenie o Polsce w kategorii mojego osobistego egoizmu, wyłącznie mojej rodziny, grupy społecznej, zawodowej, partii politycznej – to jest początek nieszczęścia, które dotknęło nas w roku 1971. Różniąc się pamiętajmy o tym, że jest jedna rzecz wspólna – najjaśniejsza Rzeczpospolita ograniczona Konstytucją . Rzeczpospolita powinna mieć dla nas wartość zasadniczą. Bardzo proszę, byśmy różniąc się politycznie, mając różne poglądy, doświadczenia, drogi życiowe, pamiętali, że jest jedna rzecz wspólna – najjaśniejsza Rzeczpospolita - powiedział w swoim przemówieniu Prezydent Marcin Zawiła
 
Oficjalne uroczystości rozpoczęły się hejnałem miejskim oraz salwą z armatki Bractwa Kurkowego na Placu Ratuszowym. Po odegraniu hymnu państwowego na maszt została wciągnięta biało-czerwona flaga, a po przemówieniu Prezydenta Miasta wolontariusze rozdali mieszkańcom egzemplarze konstytucji, a harcerze rozdawali wszystkim chętnym białe i czerwone baloniki oraz mini-naklejki w kolorze narodowych barw.
Instytucje, szkóły, stowarzyszenia i organizacje wystawiło podczas uroczystości swoje poczty sztandarowe. Muzycznie, urozystość uzupełniła orkiestra dęta Filharmonii Dolnośląskiej, która wystąpiła w replikach historycznych mundurów wojskowych z okresu Powstania Listopadowego. W czasie zgromadzenia nad jeleniogórskim rynkiem kilkukrotnie przeleciały wilgi z Aeroklubu Jeleniogórskiego w biało-czerwonych barwach. Druga część obchodów odbyła się pod Kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (Kościół Garnizonowy), gdzie pod pomnikiem Wolność i Niepodległość złożono kwiaty.
 
fot. Karol Soból
Galeria: 

 

Kalendarz FB