Akcja Segregacja – rekordowa ilość zebranych elektroodpadów

W ubiegłą sobotę (12 sierpnia 2017 roku) na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze poprzez wspólną zabawę, uczyliśmy się jak segregować odpady! Padł również rekord w ilości przyniesionych do mobilnego PSZOKa elektroodpadów.

Jak co roku na Plac Ratuszowy wjechały wielkie śmieciarki, które na co dzień odbierają odpady spod naszych domów. Zarówno dzieci, jak i dorośli mogli zasiąść za ich kierownicami. Wystawiona była także śmieciarka trzykomorowa, która odbiera kilka frakcji odpadów zebranych selektywnie i każdy mógł ją dokładnie pooglądać.

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się akcja „Kwiaty za elektroodpady”, którą prowadził mobilny PSZOK. Wszyscy, którzy przynieśli zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny otrzymali doniczkę z wrzosem. Tego dnia zebraliśmy 380 kg odpadów, takich jak: telewizory i monitory, dekodery, telefony, ładowarki, baterie, żarówki, ciśnieniomierze, czajniki. Akcja zakończyła się sukcesem, ponieważ pobiliśmy rekord z ubiegłego roku, który wynosił ok. 200 kg. Bardzo cieszy wzrost świadomości wśród mieszkańców,  gdyż zebrane elektroodpady zostaną teraz w odpowiedni sposób zagospodarowane i nie będą stanowić zagrożenia dla naszego środowiska!

Aby przypomnieć wszystkim, że śmieci powinny trafiać do pojemników, a nie do lasów czy rzek przygotowaliśmy konkurs „Rzut surowcem”. Mieszkańcy próbowali trafić do śmietników opakowaniami nadającymi się do recyklingu: puszką, butelką i opakowaniem po jajkach. Następnie przeprowadzono konkurencję polegająca na rzucie kartonikiem w dal.  Dla najmłodszych uczestników festynu przygotowaliśmy konkurs „Wiedzy o segregacji”, w którym każdy uczestnik otrzymywał drobny upominek.

Podczas festynu pojawił się Ekopatrol. Każdy, kto dobrze odpowiedział na pytanie otrzymał Ekoodznakę. Dla najmłodszych przygotowaliśmy przedstawienie teatralne z bajką edukacyjną o dbaniu o naszą Ziemię.

Przy namiocie Urzędu Miasta dzieci i dorośli mogli zmierzyć się z segregacją prawdziwych śmieci. Pracownicy Referatu Gospodarki Odpadami udzielali porad i rozwiewali wątpliwości w temacie odpadów komunalnych. Prowadzili również akcję zachęcającą do sprzątania po psach: właścicielom czworonogów rozdawali psie pakiety, wyposażone w woreczki na odchody i opakowania w kształcie kości.

Najmłodsi mieli także do dyspozycji stanowiska z malowaniem buzi i stanowiska do prac plastycznych. Wiele radości sprawił dział majsterkowicza, w którym z drewnianych odpadów można było wyczarować doniczkę na kwiaty, którą mogliśmy sami pomalować i zasadzić w niej roślinkę.

Festyn to przede wszystkim działania edukacyjne, mające na celu pogłębianie wiedzy mieszkańców Jeleniej Góry o segregacji odpadów, o Punkcie Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych oraz sposobach postępowania z odpadami niebezpiecznymi. Propagowano również działania edukacyjne dotyczące sprzątania po psach.

Dziękujemy wszystkim edukatorom odpadowym:

• Miejskiemu Przedsiębiorstwu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
  • firmie SIMEKO sp. z o.o.
  • Związkowi Gmin Karkonoskich
  • Referatowi Gospodarki Odpadami

Dziękujemy również wszystkim wystawcom i współorganizatorom.

Organizatorem festynu Akcja Segregacja była Agencja Reklamy i Promocji DAMI sp. z o.o. przy współpracy Miasta Jelenia Góra.

Grupa: