Ciąg pieszo-jezdny w zabytkowym centrum Jeleniej Góry

Ogłoszono i rozstrzygnięto  przetarg na opracowanie dokumentacji projektowych dotyczący przebudowy nawierzchni ciągu pieszo-jezdnego w zabytkowym centrum Jeleniej Góry i drugi – budowy łącznika drogowego ulic Forteczna-Kopernika-Jelenia.  Oba przetargi wygrała warszawska firma LandAR Projekt, która jako jedyna złożyła ważną ofertę.

Można się spodziewać, że szczególnie na rozstrzygnięcie pierwszego przetargu i związane z tym prace czeka wiele kobiet, bowiem ta „przebudowa” oznacza w konsekwencji, że powstanie część – obecnie brukowana drobną kostką – nawierzchni zostanie przebudowana w taki sposób, by ułatwić poruszanie się pieszych oraz osób na wózkach dla niepełnosprawnych po przebudowanych ulicach. Projekt dotyczy ulic: Konopnickiej, Szkolnej, Mrocznej, Jasnej, Długiej, Krótkiej, Solnej, a także – co oczywiste – Placu Ratuszowego oraz ul. 1 Maja. Wprawdzie łącznie będzie to relatywnie niewielki obszar przebudowy, raptem 1.620 mb, ale dla wielu będzie miał on zasadnicze znaczenie dla komfortu poruszania się.

Planowane ciągi nie zostaną zalane asfaltem z różnych powodów, m.in. także ze względu na stanowisko Konserwatora Zabytków, który w tej części miasta ma możliwość podejmowania rozstrzygających decyzji, ale zainstalowana zostanie kostka kamienna, 15 cm z powierzchnią tzw. płaską promieniowaną, czyli zapobiegającą poślizgom. To wszystko oznacza też, że niektóre ciągi ulic zostaną zamknięte dla ruchu kołowego w inny sposób, m.in. słupkami hydraulicznymi otwieranymi automatycznie, połączonymi wideofonem z centrami, których dyżurni będą mogli decydować zdalnie o wpuszczeniu pojazdu uchylając słupek. Przy niektórych wjazdach słupki zabezpieczone będą kluczem.

To założenia, które będą uściślane i uszczegóławiane w fazie projektowania, w taki sposób, by korzystając z rozwiązań stosowanych w innych miastach, można było korygować planistyczne koncepcje i weryfikować rozwiązania, które w praktyce innych nie zawsze sprawdziły się w codziennej eksploatacji.