Dzień Ziemi 2016 za nami

Po raz kolejny w naszym mieście obchodziliśmy Dzień Ziemi 2016! Łącznie w akcji na terenie Jeleniej Góry wzięło udział ponad 3 tysiące osób. Zebrano niemal 520 worków z odpadami zmieszanymi, udało się również wysegregować 50 worków ze szklanymi butelkami i słoikami oraz 200 worków z odpadami biodegradowalnymi. To łącznie 770 worków, każdy o pojemności 120 l. Ponadto zebrano 15m3 odpadów wielkogabarytowych, czyli niemal 3 tony wersalek, opon, zderzaków, wiader, sprzętu rtv/agd. Dzięki tym działaniom zlikwidowano kilka dzikich wysypisk śmieci oraz uporządkowano tereny zielone.

Obchody Dnia Ziemi to coroczna akcja, podczas której promowane są prawidłowe postawy ekologiczne w społeczeństwie. Urząd Miasta Jelenia Góra zwrócił się z apelem do szkół i innych placówek oświatowych, firm, organizacji pozarządowych, a także osób prywatnych do włączenia się w akcję i posprzątania wybranych terenów miasta. Na ten cel zabezpieczono uczestnikom worki i rękawice.

Akcja przeprowadzona została w dniu 22 kwietnia 2016 r., jednak niektóre grupy decydowały się na sprzątanie weekendowe, a nawet majówkowe.

Do wspólnego porządkowania przyłączyło się sześć miejskich przedszkoli, siedem szkół podstawowych i gimnazjów, a także pięć szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto udział wzięły inne instytucje i organizacje oświatowe: Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, Bursa Szkolna nr 1, Międzyszkolny Ośrodek Sportu, Karkonoski Klub Sportowy.

Jak co roku, mogliśmy liczyć na udział jeleniogórskich stowarzyszeń i indywidualnych mieszkańców. Stowarzyszenie Jeleniogórska Promenada Bobru oraz Stowarzyszenie Goduszyn angażują się we wspólne sprzątanie od kilku lat i oczyszczają tereny wzdłuż rzeki Bóbr oraz ulicy Goduszyńskiej.

W tym roku - co zasługuje na szczególną uwagę, przyłączyły się do akcji dwie nieformalne grupy mieszkańców: mieszkańcy ul. Kraszewskiego i Podgórze pod przewodnictwem Pana Tomasza oraz druga inicjatywa Pani Elżbiety z Osiedla Pod Jeleniami. Grupa Pana Tomasza porządkując „skałki” przy ul. Kraszewskiego zebrała niemal 100 worków z odpadami!  W krzakach znalazł się także telewizor, sprzęt RTV, kołdry, opony i materace. Wspólnymi siłami udało się oczyścić znaczną część terenu.

W sprzątaniu brali udział również osadzeni z Aresztu Śledczego w Jeleniej Górze. Niewątpliwie udział w takiej akcji kształtuje postawy prospołeczne. Ponadto wykonywanie pożytecznych prac porządkowych, jest bardzo dobrze odbierane przez mieszkańców miasta. Osadzeni oczyszczali okolice Krzyża Milenijnego i ścieżkę rowerową zbierając ok. 40 worków z odpadami!

Pracownicy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Zarząd Zlewni w Jeleniej Górze sprzątali tereny przy rzece Kamiennej na wysokości ul. Kasprowicza oraz w Sobieszowie.  Zebrano w ten sposób ponad 40 worków z odpadami zmieszanymi oraz dwa kontenery odpadów wielkogabarytowych. Do akcji przyłączyli się również pracownicy Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, którzy oczyszczali łąki nieopodal byłego Aniluxu.

Podziękowania i słowa uznania należą się dla wszystkich uczestników! Poniżej lista jednostek i organizacji, które przyłączyły się do akcji:

- Miejskie Przedszkole nr 2, ul. Piłsudskiego 32 Jelenia Góra

- Miejskie Przedszkole nr 10, ul. Zjednoczenia Narodowego 13 Jelenia Góra

- Miejskie Przedszkole nr 11, ul. Chopina 4 Jelenia Góra

- Miejskie Przedszkole nr 13, ul. Karłowicza 13 Jelenia Góra

- Miejskie Przedszkole nr 19, ul. Kurpińskiego 2 Jelenia Góra

- Miejskie Przedszkole nr 27, ul. Tuwima 12 Jelenia Góra

- Szkoła Podstawowa nr 3, ul. PCK 14a Jelenia Góra

- Szkoła Podstawowa nr 6, ul. Cieplicka 74 Jelenia Góra

- Szkoła Podstawowa nr 7, ul. Sudecka 53a Jelenia Góra

- Szkoła Podstawowa nr 10, ul. Morcinka 31 Jelenia Góra

- Szkoła Podstawowa nr 13, ul. P. Skargi 19 Jelenia Góra

- Gimnazjum nr 1, ul. Piłsudskiego 23 Jelenia Góra

- Szkoła Społeczna w Sobieszowie, ul. Bronka Czecha 1a Jelenia Góra

- Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, ul. Gimnazjalna 2 Jelenia Góra

- Zespół Szkół Ekonomiczno-Turystycznych, ul. Piłsudskiego 27 Jelenia Góra

- Zespół Szkół Technicznych „Mechanik”, ul. Obrońców Pokoju 10 Jelenia Góra

- Zespól Szkół Ogólnokształcących i Technicznych, Al. Jana Pawła II 25 Jelenia Góra

- Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2, ul. 1 Maja 39/41 Jelenia Góra

- Stowarzyszenie Jeleniogórska Promenada Bobru

- Stowarzyszenie Goduszyn

- Areszt Śledczy w Jeleniej Górze, ul. Grottgera 2 Jelenia Góra

- Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu – Zarząd Zlewni w Jeleniej Górze

- Eko-Bracia: Tomasz Ciapa, Malwina i Bernard Banek, Wojtek Pocałujko, Aleksander Leśniak, Beata i Pawełek Ciapa oraz mieszkańcy ulicy Kraszewskiego i Podgórze,

- Pani Elżbieta z ul. Elewów - Osiedle Pod Jeleniami

- Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii, ul. Sprzymierzonych 9 Jelenia Góra

- Międzyszkolny Ośrodek Sportu, ul. Złotnicza 12 Jelenia Góra

- Karkonoski Klub Sportowy, ul. Nowowiejska 62 Jelenia Góra

- Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ul. Kruszwicka 3 Jelenia Góra

- Bursa Szkolna nr 1, ul. Kilińskiego 5/7 Jelenia Góra

Za sprawny odbiór odpadów dziękujemy również konsorcjum firm: Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. i SIMEKO sp. z o.o.