Grzegorz Schetyna w Jeleniej Górze

- Zaczynam stąd, bo Jelenia Góra jest dla mnie miejscem symbolicznym – powiedział Grzegorz Schetyna podczas jeleniogórskiej konferencji prasowej do dziennikarzy, nie tylko lokalnych, bowiem na to spotkanie zjechali także przedstawiciele redakcji PAP, TVN24, TVP i in. – Musimy stworzyć takie uwarunkowania, by zniknęło zagrożenie, że za nierealne obietnice w kampanii PiS mają zapłacić wszyscy Polacy. Będziemy musieli stawiać tamę dla procesu pogłębiania deficytu budżetu ponad racjonalne wyobrażenia, dokonywać analizy wszystkich skutków działań partii rządzącej. Przyjechałem do Jeleniej Góry m.in. dlatego, że chciałbym poznać skutki tych „reform” z punktu widzenia miast tej wielkości.

Za najważniejsze (i najpilniejsze obecnie)  problemy Grzegorz Schetyna uznał kłopoty Trybunału Konstytucyjnego, analizę skutków (finansowych i organizacyjnych) reformy oświaty, w tym szczególnie pozostawienie 6-latów w przedszkolach, analizę skutków dla samorządów podwyższenia kwoty wolnej o podatku i skutki – społeczne oraz  finansowe – wdrażania projektu „500+”. A za priorytety w swoich najbliższych działaniach – właśnie Trybunał Konstytucyjny oraz aktywność przedstawicieli PO w organach Unii Europejskiej.

Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry, który publicznie zadeklarował zamiar powrotu do PO po zmianie kierownictwa partii, powiedział w skrócie: - Z punktu widzenia samorządu takiego, jak Jelenia Góra, to reforma oświaty w aspekcie 6-latów oznacza m.in. zmarnowanie ok. 10 mln zł wydanych przez ostatnie lata na adaptację szkół do potrzeb sześciolatków. To były dobrze i celowo wydane pieniądze, ale w świetle zmian wszystkie prace remontowe i inwestycyjne tyczące najmłodszych uczniów w ostatnich latach okazały się niepotrzebne. Dodatkowo pozostawienie 6-latków w przedszkolach oznacza, że zabraknie ok. 500 – 550 miejsc dla trzylatków, czego w Jeleniej Górze w ostatnich latach nie brakowało. W konsekwencji część rodziców dzieci trzyletnich nie będzie mogła pójść do pracy, bo dla ich dzieci może zabraknąć miejsc, dość niespodziewanie zajętych przez 6-latki. Skutki podwyższenia kwoty wolnej od podatku, to w Jeleniej Górze „minus 18 mln zł” w budżecie, bo takie ubytki szacujemy w dochodach z PIT i CIT. A nieprzygotowanie projektu „500+” oznacza ogromne problemy, także w wymiarze finansowym, bo to urzędnicy samorządowi będą musieli w samej Jeleniej Górze wydać POPRAWNIE kwotę ok. 36.000.000 zł, przy czym do dziś nie wiadomo, jakie do tego będą potrzebne dokumenty.

- Widać z tego jasno – powiedział G. Schetyna – jaka jest skala problemów samorządowych, które musimy w interesie Polaków monitorować i starać się niwelować skutki politycznej brawury partii rządzącej. - Nie może być tak - dodał, odpowiadając na pytania dziennikarzy - że zaproszenie z gazety („Gazety Polskiej” – przyp. aut.) na wręczenie odznaczenia jednemu z posłów, prezesowi partii, paraliżuje Sejm i Senat, a także zmusza do niepotrzebnej i nieprzewidywanej pracy urzędników parlamentu, bo ktoś uznał, że przesunięcie pięciogodzinnych głosowań o cztery godziny, czyli de facto pracę do rana „należy się” osobie nagradzanej. Nonszalancja w traktowaniu ludzi jest nie do przyjęcia.

Na pytanie, co sądzi o informacji mediów prawicowych,  iż na Premier RP gwizdali podczas uroczystości kibice niemieccy, powiedział: - Nie mam umiejętności odróżniania gwizdów polskich od niemieckich, ale… - dodał, całkiem już serio – budowanie poparcia politycznego na sukcesach sportowych kończy się zawsze klęską i takie próby są po prostu nieprzyzwoite. Potwierdził, że rozmawiał z Ryszardem Petru o zakresie i możliwości współpracy.

Zapytany o kondycję PO na Dolnym Śląsku stwierdził, że otrzymał misję wzmocnienia całego PO, więc siłą rzeczy nie będzie odnosił się osobiście do regionów, ale w ciągu 6 – 8 tygodni powstanie audyt, w którym widać będzie sukcesy i klęski regionów, a więc dopiero to będzie podstawą do wyciągania wniosków, gdzie niezbędna jest poprawa. A spytany, czy przewiduje spotkanie z R. Dutkiewiczem, Prezydentem Wrocławia stwierdził: - Nie mam zaproszenia na takie spotkanie…