Jelenia Góra przystąpiła do opracowania planu gospodarki niskoemisyjnej

W sierpniu 2014 r. Urząd Miasta Jeleniej Góry przystąpił do opracowania planu gospodarki niskoemisyjnej dla miasta Jeleniej Góry. – Plan gospodarki niskoemisyjnej (PGN) dla miasta Jelenia Góra to dokument strategiczny, który wyznacza ramy działań w kierunku niskoemisyjnej gospodarki, jak również konkretne zadania w harmonogramie rzeczowo-finansowym. Dokument ten będzie systematyzował wysiłki w zakresie termomodernizacji budynków, zwiększania udziału odnawialnych źródeł energii, rozwoju proekologicznego transportu miejskiego czy modernizacji oświetlenia do 2020 roku – mówi Łukasz Zywar, kierownik projektu z firmy Consus Carbon Engineering, która wygrała przetarg na opracowanie planu.

Plan jest elementem realizacji założeń do Narodowego Programu Rozwoju Gospodarki Niskoemisyjnej. Pod pojęciem gospodarki niskoemisyjnej należy rozumieć gospodarkę nastawioną na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych (m.in. CO2, CH4) poprzez minimalizację wykorzystania paliw kopalnianych i zwiększenie efektywności energetycznej. Realizowane to będzie przy wykorzystaniu potencjału zielonych technologii m.in. odnawialnych źródeł energii (OZE) takich jak energia słońca (kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne), energia wnętrza ziemi (geotermia płytka i głęboka), energia wiatru czy wody. Taki typ gospodarki zakłada wzrost gospodarczy przy jednoczesnym zapewnieniu korzyści społecznych i środowiskowych - czyli jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju. Plan zakłada, że dzięki rozwojowi niskoemisyjnych źródeł energii, podniesieniu efektywności energetycznej, rozwoju OZE, podniesieniu efektywności gospodarowania odpadami oraz promocji nowych wzorców konsumpcji wśród mieszkańców, uda się zredukować emisję gazów cieplarnianych i tym samym zapobiec zmianom klimatycznym. 

Planowane działania dla Jeleniej Góry
Transformacja Jeleniej Góry w kierunku zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych będzie odbywać się przy realizacji celów pakietu klimatyczno-energetycznego (tzw. pakiet 3x20) przedstawionego przez Komisję Europejską 10 stycznia 2007 r., którego założeniami są:

  •  redukcja emisji gazów cieplarnianych do 20% w 2020 r. w porównaniu do roku bazowego 1990;

  •  wzrost udziału odnawialnych źródeł energii w zużyciu energii końcowej do 20% w 2020 r.;

  •  zwiększenie efektywności energetycznej o 20% do 2020 r., w porównaniu do prognozy zapotrzebowania na paliwa i energię.
     
    Wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej zobowiązały się do osiągnięcia celów do 2020 roku. Realizacja tych celów w PGN odbędzie się poprzez określenie konkretnych działań o charakterze inwestycyjnym i nieinwestycyjnym (tzw. działania miękkie, jak np. edukacja ekologiczna).


    W planie gospodarki niskoemisyjnej Jeleniej Góry zadaniami wspierającymi ograniczenie emisji gazów cieplarnianych mogą być m.in.:
  • wymiana oświetlenia o niskiej sprawności świetlnej na energooszczędne (np. typu LED) w budynkach użyteczności publicznej;
  • modernizacja i rozbudowa ścieżek rowerowych z nowoczesną infrastrukturą towarzyszącą (energooszczędne oświetlenie sterowane czujnikami ruchu, parkingi i wypożyczalnie rowerów)
  • modernizacja oświetlenia ulic, placów i sygnalizacji świetlnej z wykorzystaniem nowoczesnych i energooszczędnych technologii, w tym odnawialnych źródeł energii;
  • modernizacja/wymiana taboru komunikacji miejskiej na pojazdy niskoemisyjne (np. paliwa niskoemisyjne, pojazdy elektryczne i hybrydowe);
  • upłynnienie ruchu drogowego za pomocą rozwoju sieci infrastruktury drogowej, tj. budowa obwodnic i rond, a także przebudowy ulic (m.in. ul. Łomnickiej, ul. Krakowskiej i ul. Nowowiejskiej);
  • instalacja paneli słonecznych na dachach budynków miejskich i szkół;
  • termomodernizacja budynków użyteczności publicznej, budynków mieszkalnych i innych (wymiana stolarki okienno-drzwiowej, docieplanie ścian i dachów);
  • rozwój parkingów w systemie Park&Ride;
  • budowa sortowni odpadów.
Zadania wpisane do PGN zostaną opisane pod kątem korzyści ekonomicznych, społecznych i środowiskowych, ze wskazaniem planowanych źródeł finansowania, terminem realizacji oraz jednostką odpowiedzialną za ich realizację. Wdrożenie działań wymienionych w PGN pozwoli na wypracowanie oszczędności dla miejskiego budżetu dzięki zoptymalizowaniu zużycia paliw i energii w budynkach gminnych. Skutkiem wdrożenia przewidzianych w dokumencie działań będzie nie tylko zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych, ale również w konsekwencji redukcja emisji innych ubocznych produktów spalania (tlenków węgla, azotu i siarki, benzo(a)pirenu oraz pyłów PM10 i PM2.5) w powietrzu, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza (redukcja stężeń szkodliwych substancji w powietrzu) i zdrowie mieszkańców miasta.

W trakcie realizacji PGN miasto uzyska również bazę danych, która będzie umożliwiała monitoring zużycia paliw i energii ze wskazaniem emisji gazów cieplarnianych z poszczególnych sektorów Miasta i pojedynczych budynków użyteczności publicznej. Projekt zakończy się w listopadzie 2015 r. przyjęciem planu uchwałą Rady Miejskiej Jeleniej Góry.

Zgłaszanie własnych działań do planu gospodarki niskoemisyjnej
Plan gospodarki niskoemisyjnej jest pierwszym dokumentem, który usystematyzuje działania Miasta w zakresie transformacji w gospodarkę niskoemisyjną. Według informacji z Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, PGN będzie warunkiem uzyskania finansowania z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, na działania z zakresu gospodarki niskoemisyjnej, efektywności energetycznej, wykorzystania OZE, czy zrównoważonego transportu miejskiego. Miasto będzie mogło również wykorzystać PGN do starania się o środki z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO), Programu działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE), funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) oraz środków krajowych (dysponowanych przez NFOŚiGW). Jednocześnie oznacza to, że tylko zadania zapisane w PGN będą mogły starać się o dofinansowanie ze środków zewnętrznych. 
Urząd Miasta umożliwia zgłaszanie własnych działań do Planu. Wszystkich interesariuszy, takich jak: wydziały/spółki/jednostki miejskie, wspólnoty mieszkaniowe, czy przedsiębiorstwa, których zadania inwestycyjne/nieinwestycyjnie przyczynią się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, zachęca się do wzięcia czynnego udziału w kształtowaniu planu gospodarki niskoemisyjnej na lata 2014–2020. Opisane zadania wraz z wskazaniem sposobu i terminem ich realizacji oraz jednostką odpowiedzialną, należy składać elektronicznie na adres pgn.jg@carbonengineering.pl lub w Urzędzie Miasta Jelenia Góra, Wydział Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska, Referat Ochrony Środowiska i Rolnictwa. Termin zgłaszania działań upływa 27 lutego 2015 r.

 

 

Kalendarz FB