Konkurs Polska Pięknieje - fundusze europejskie

Już po raz ósmy wybieramy najlepsze przedsięwzięcia dotyczące turystyki, infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, zagospodarowania przestrzeni publicznej, rozwiązań cyfrowych, kultury i sztuki oraz rewitalizacji, które otrzymały dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. Poprzez promocję dobrych praktyk, konkurs pokazuje wpływ Funduszy Europejskich na rozwój Polski i zachodzące w niej zmiany.


O zwycięstwo rywalizuje 21 projektów wybranych spośród 195 zgłoszeń. Wybór laureatów jest dwustopniowy. W pierwszym etapie, Kapituła Konkursu wytypowała projekty nominowane w każdej z kategorii. W drugim, wybierze Laureatów konkursu, czyli 7 nowych Cudów Funduszy Europejskich. 

Nagrody przyznawane są w siedmiu  kategoriach. W tegorocznej edycji są to:

  • Rewitalizacja,
  • Obiekt turystyczny,
  • Turystyka mobilna i wirtualna,
  • Turystyka aktywna,
  • Kultura i sztuka,
  • Miejsce przyjazne rodzinie,
  • Edukacja.


Do konkursu zostało zgłoszone Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku 

W ramach projektu opracowano bazę informacji (tekstowych oraz zdjęciowych) o największych freskowych zabytkach Dolnego Śląska, udostępniając ją w specjalnie do tego przygotowanej multimedialnej sali wystawowej w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze – Cieplicach-Zdroju oraz na stronie internetowejwww.wirtualnefreski.pl. Przedsięwzięcie objęło swoim zasięgiem dwadzieścia obiektów z Jeleniej Góry, Lubomierza, Maciejowic, Starych Bogaczowic, Wojciechowa, Krzeszowa, Książa, Lubiąża, Legnickiego Pola i Wrocławia.

Zdjęcia wykonane w technologii 360o pozwalają przyjrzeć się każdemu detalowi znajdującemu się we wnętrzu budynku, co nie jest możliwe podczas osobistej wizyty. Malowidła znajdują się na wysokich sklepieniach, a odbiór utrudnia dodatkowo półmrok panujący w budynkach sakralnych. Wysoka jakość zdjęć pozwala na dostrzeżenie nawet drobnych pomyłek malarzy, których nie sposób zauważyć, oglądając dzieła gołym okiem. Funkcja ta została przez twórców nazwana „wirtualnym spacerem”. Równolegle możemy zapoznać się z życiorysem i dorobkiem artystów, opisami budynków sakralnych oraz poszczególnymi dziełami. Na portalu znajduje się też bogata bibliografia, na podstawie której stworzono wszystkie treści.

 

 

Kalendarz FB