Miejskie Obchody Narodowego Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

Miejskie obchody Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęto mszą św. w Bazylice Mniejszej Świętych Erazma i Pankracego w Jeleniej Górze. Po mszy św. Prezydent Marcin Zawiła wraz z zastępcą Jerzym Łużniakiem oficjalnie odsłonili tablicę poświęconą lwowskim żołnierzom Armii Krajowej zgrupowania partyzanckiego „Warta”. Partyzanci po wojnie trafili do Jeleniej Góry i powołali tu konspiracyjne struktury zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Żołnierze ci po zdobyciu Lwowa i uniknięciu aresztowań przez Sowietów uciekli najpierw w rzeszowskie, a następnie na tzw. Ziemie Odzyskane. Wyklęci zaczęli wydawać podziemną gazetę WiN-u - „Wolność”. Po roku działalności zostali aresztowani przez Urząd Bezpieki.


Granitowy krzyż został ufundowany przez Juliana Pyrzanowskiego natomiast zdobiony i ręcznie kuty Krzyż Pamięci WiN został wykonany przez jeleniogórskiego rzemieślnika Adama Wolaka.


Od 2011 roku, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym, poświęconym żołnierzom zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” jest obchodzony corocznie. Pierwszy dzień marca jest dniem szczególnie symbolicznym dla żołnierzy antykomunistycznego podziemia, tego dnia w 1951 roku wykonany został wyrok śmierci na kierownictwie IV Komendy Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość ”

 

Galeria: 

 

Kalendarz FB