Nabór do klas pierwszych jeleniogórskich, publicznych szkół podstawowych.

Miasto Jelenia Góra informuje, że dnia 09.04.2014 roku rozpoczyna się nabór do klas pierwszych jeleniogórskich, publicznych szkół podstawowych. Na rok szkolny 2015/2016 nabór do klas I szkół podstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jelenia Góra odbywać się będzie w formie elektronicznej za pośrednictwem witryny www.jeleniagora.podstawowe.vnabor.pl.

Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 2013 r., o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o zmianie niektórych innych ustaw(Dz. U. 2013 r. poz.1265) obowiązkiem szkolnym w roku szkolnym 2015/2016 objęte są dzieci urodzone:

1) od 1 lipca 2008 roku do 31 grudnia 2008 roku;

2) w roku 2009.

Rekrutacja odbywa się zgodnie z uchwałą nr 241.XXV.2012 Rady Miejskiej Jeleniej Góry z dnia 8 maja 2012 r. w sprawie ustalenia planu sieci oraz określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych oraz gimnazjów prowadzonych przez Miasto Jelenia Góra. W związku z powyższym przy naborze do klas pierwszych szkół podstawowych obowiązuje rejonizacja.

Do klas I szkół podstawowych w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci zamieszkałe w obwodzie danej szkoły. Następnie jeżeli szkoła będzie nadal dysponowała wolnymi miejscami, przyjmowane będą dzieci zamieszkałe poza  obwodem oraz spoza miasta Jelenia Góra. Rekrutacja uczniów z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego do oddziałów integracyjnych zorganizowanych przy Szkole Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze odbywa się metodą tradycyjną -  poza systemem elektronicznym – bezpośrednio w placówce.

Nabór prowadzony będzie od dnia 9 kwietnia  do 30 kwietnia br., zgodnie z zasadami zawartymi w statucie szkoły.

W celu zwiększenia transparentności naboru do publicznych szkół podstawowych wprowadzone zostały jednolite kryteria naboru. Szczegółowe zasady naboru do szkół podstawowych zamieszone zostały na stronie naborowej www.jeleniagora.podstawowe.vnabor.pl., oraz jako załącznik do niniejszej informacji. W związku z trwającą reformą obniżenia wieku szkolnego, w roku szkolnym 2015/2016 dzieci grupowane będą w oddziałach liczących 25 osób. W jednym oddziale grupuje się dzieci zbliżone wiekowo.

Od 1 września 2015 r. w szkołach w klasach pierwszych uczyć się będzie 1,5 rocznika dzieci. Fakt ten w powiązaniu z wymaganiami stawianymi przez Ministerstwo Edukacji Narodowej (liczebność w oddziale - 25 uczniów, odpowiednie dostosowanie i wyposażenie sal lekcyjnych) stawia przed samorządem duże wyzwanie. Niezbędne jest zabezpieczenie odpowiedniej liczby sal lekcyjnych i odpowiednie ich wyposażenie. Wychodząc naprzeciw powyższym potrzebom Miasto Jelenia Góra już od lat podejmuje wiele inicjatyw mających na celu odpowiednie przygotowanie i dostosowanie szkół podstawowych do przyjęcia do klas pierwszych sześciolatków. W ramach Rządowego Programu „Radosna Szkoła” wszystkie szkoły zostały wyposażone w zewnętrzne place zabaw. Doposażono tzw. miejsca zabaw głównie w świetlicach szkolnych. Dążąc do zapewnienia bezpiecznych i prawidłowych warunków do nauki systematycznie remontowane i doposażone są sale lekcyjne w szkołach podstawowych. W roku 2014 na doposażenie szkół podstawowych w niezbędne meble i pomoce dydaktyczne samorząd przeznaczył kwotę ponad 168 000 zł. Przeprowadzono szereg remontów toalet. W bieżącym roku budżetowym również planowane są podobne inwestycje. Wszystkie szkoły podstawowe oferują ciekawy wachlarz zajęć pozalekcyjnych oraz opiekę w świetlicy. Miasto organizuje „Program Powszechnej Nauki Pływania” dla wszystkich klas III szkół podstawowych, który realizowany jest na basenie przy Szkole Podstawowej nr 11   oraz naukę pływania dla klas I i II na Termach Cieplickich. Ofertę uzupełnia program „Umiem Pływać” współfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, który uatrakcyjnia ofertę zajęć pozalekcyjnych organizowanych w ramach świetlicy szkolnej.

Szczegółowa oferta wszystkich szkół podstawowych znajduje się na stornie www.jeleniagora.podstawowe.vnabor.pl.

Kryteria i zasady naboru

Dział Nabory