Noc Muzeów 2017 w Jeleniej Górze

W tę noc w jeleniogórskich muzeach i instytucjach, tak jak w większości muzeów europejskich, można zwiedzić wystawy bez biletów, a także uczestniczyć w specjalnie przygotowanych wydarzeniach artystycznych.

Program:

Muzeum Karkonoskie -  od 16.00 do 24.00

1.  w  siedzibie Muzeum Karkonoskiego, ul. Jana Matejki 28,   w godz. 16.00 – 24.00
Tegoroczna „Noc Muzeów 2017” w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze będzie obchodzona pod hasłem „Pamiątki rodzinne bez tajemnic”.

16.00 - 18.00:  Pamiątka z Nocy Muzeów  -  warsztaty dla dzieci i młodzieży „Szklana brosza księżyc” ; „Daszek – czapeczka”.

17.00 - 18.00: Rozdanie nagród laureatom regionalnego konkursu plastycznego ” Karkonosze za 100 lat”. Galeria na Górze (II piętro).

18.00 – 22.00: „Pamiątki rodzinne bez tajemnic”.

Techniki wykonania, wartości historyczne i artystyczne, problemy z pielęgnacją przedmiotów. Na te pytania pomogą Państwu odpowiedzieć pracownicy Muzeum, specjaliści z dziedziny historii, historii sztuki, archeologii i konserwacji.

17.00 – 21.00: Spotkanie z Bolesławem  Osipikiem.

Będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia,  wycinki prasowe oraz porozmawiać na temat podróży , która odbyła się w 2000 r.( zabytkowym rowerem z 1931 r.)  trasą Euroregionu Nysa.

19.00: Otwarcie wystawy : „Bořek Šípek – czarodziej szkła” -   czeski architekt głównie znany jako projektant szkła.  Sale wystaw czasowych I p.

20.00: Otwarcie wystawy  „Piotr Syposz - Tamte światy”- Galeria na Górze II p.

21.00-21.30 Koncert muzyki elektronicznej, który  jest uzupełnieniem wystawy  „Tamte światy” i stanowi dodatkową ilustrację dźwiękową oraz  dodaje klimat prezentowanym pracom. Hol główny muzeum

21.00 - 21.40  Dramatyczne losy jeleniogórskich muzealiów (1945-19550) Wykład  Szymona Wrzesińskiego, Galeria na Górze  II p.

22.00  - 23.00 "Powojenna Jelenia Góra - na pocztówce i w kadrze fotografa"  prelekcja z wykorzystaniem pocztówek, fotografii i negatywów z widokami miasta, oraz skanami druków okolicznościowych obrazujących życie w mieście w pierwszych latach po wojnie.  Prowadzący: Rober Rzeszowski.Galeria na Górze  II p.

16.00 – 24.00  Zwiedzanie Muzeum – wstęp wolny

2.  w  Muzeum Historii i Militariów  w Jeleniej Górze   ul. Sudecka 83 - w godz.17.00 – 21.00

VII Wojskowa Noc Muzeów w Muzeum Historii i Militariów  w Jeleniej Górze

Motywem przewodnim tegorocznej edycji imprezy będą  RADARY i RADIOLOKACJA

Planowane atrakcje:

Bezpłatne zwiedzanie:

• nowoczesnej stacji radiolokacyjnej NUR-15M udostępnionej przez Dowództwo 3 Wrocławskiej Brygady Radiotechnicznej
  • plenerowej wystawy broni ciężkiej, w tym wnętrz niektórych zabytków techniki wojskowej (wyrzutni rakiet KUB na podwoziu gąsienicom, czołgu T34-85, śmigłowca MI-2 RL)
  • plenerowej wystawy sprzętu radiolokacyjnego, z możliwością zobaczenia stacji radiolokacyjnych wewnątrz (wyjątkowo, przewodnikami po wystawie będą wojskowi specjaliści, którzy w przeszłości  pracowali na tych urządzeniach)
  • wystawy „Dzieje szkół radiotechnicznych w Jeleniej Górze” w budynku Muzeum

Wykłady popularnonaukowe:

• Co to jest radar i jaka jest jego zasada działania (godz. 18.00)
  • Historia wojskowych radarów (godz. 19.00)

Autorami wykładów są wykładowcy z dawnego  Centrum Szkolenia Radioelektronicznego w Jeleniej Górze

Muzeum Przyrodnicze -   od 16.00 do 24.00

16.00    – 20 lat czasopisma "Przyroda Sudetów"
  • referat Czesława Narkiewicza pt. "Dwadziescia lat minęło"
  • prezentacja tomu 20 wydawnictwa
  • do rozdania bezpłatne egzemplarze wydawnictwa (ilość ograniczona)

od 17.00 - prezentacja zbiorów członków Koła nr 2 Polskiego Związku Filatelistów w Jeleniej Górze

18.00 - otwarcie wystawy „Zwierzęta mroku na znaczkach pocztowych”

20.00  -  wyjście z ornitologiem "W poszukiwaniu nocnych ptaków"

Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna   od 17.00 do 22.30

Muzeum w godz.  od 17.00 do 22.30 zaplanowało wydarzenia pod mottem przewodnim „Odkrywając nieznane”.

17.00    – Zwiedzanie muzeum z przewodnikiem w małych grupach

18.00    – Jan Owczarek (Nauczyciel, przewodnik, krajoznawca). Prezentacja książki pt. „Czechy za oknem. Eseje, opowiadania i wiersze” oraz opowieści o Czechach.

19.30    – Wieczorne oprowadzanie inne niż wszystkie -  Janusz Skowroński (dziennikarz, publicysta, autor książek) - prelekcja pt. „Goście u Gerharta Hauptmanna od Hansa Franka do Leopolda Staffa”.

(Zbiórka przy pomniku Hanusi)

Bezpośredni dojazd do muzeum autobusem linii nr 15

Biuro Wystaw Artystycznych   od 17.00 – 23.00

17.00-23:00 Zwiedzanie aktualnej ekspozycji : 2 Ogólnopolskiej Wystawy Znaków Graficznych

godz. 17.30   wykład  -  Konrad Czernik. Obraz w grze. Gra z obrazem
(wykład odbędzie się w ramach projektu "Sztuka i obraz", realizowanego przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i dziedzictwa Narodowego oraz Miasta Jelenia Góra)

17.00-23:00  ANIMACJE - pokaz najciekawszych filmów krótkometrażowych nagrodzonych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego  "ZOOM - Zbliżenia 2017" w kategorii: film animowany.