Nowy Dowód Osobisty

 

1. Po 1 marca nie będzie konieczności wymiany dotychczasowych dowodów; zachowają one ważność do upływu określonych w nich terminów. Każdy, kto złoży wniosek o wydanie dowodu, otrzyma go - tak jak dotąd - bezpłatnie. Dokument będzie ważny przez 10 lat od daty wydania, z wyjątkiem dowodu osobistego wydawanego dzieciom poniżej 5. roku życia, który będzie ważny przez 5 lat.

2. Nowością i znacznym ułatwieniem jest możliwość wyrobienia dowodu osobistego w dowolnym urzędzie gminy w kraju (lub drogą elektroniczną), niezależnie gdzie jesteśmy zameldowani. Wniosek musimy podpisać własnoręcznie, ale formularz może wypełnić za nas pracownik gminy w oparciu o nasze dane w rejestrze PESEL oraz informacje, które mu podamy. Elektroniczny wniosek o wydanie dowodu osobistego trzeba uwierzytelnić podpisem elektronicznym.

3. Jakie informacje znajdą się na nowym dowodzie osobistym? Będzie to imię i nazwisko, nazwisko rodowe, imiona rodziców, data i miejsce urodzenia oraz wystawienia dokumentu, numer dowodu osobistego i PESEL, obywatelstwo i termin ważności.

4. Na nowym dowodzie nie będzie informacji o kolorze oczu i wzroście ani skanu podpisu posiadacza. Z dowodu zniknie również adres zameldowania. Dzięki temu przy każdej zmianie meldunku nie trzeba będzie wymieniać tego dokumentuDo tej pory około 400 tys. osób rocznie było zmuszonych do wymiany dowodu osobistego z powodu zmiany adresu zameldowania.

5. Co podczas wyborów? Brak informacji o adresie zameldowania w nowych dowodach nie będzie miał wpływu np. na kwestię ustalania tożsamości wyborcy. Wszystko dlatego, że dokumencie nadal pozostanie numer ewidencyjny PESEL. Obwodowa komisja wyborcza, będzie mogła porównać go z tym, który znajduje się w spisie wyborców, co pozwoli uniknąć ewentualnych pomyłek.

6. Fakt, że w nowym dowodzie osobistym nie ma informacji o adresie zameldowania zdaniem Ministerstwa Spraw Wewnętrznych nie utrudni także np. odbioru paczek na poczcie, czy obsługi w banku i u notariusza. Aby odebrać przesyłkę, wystarczy potwierdzenie dokumentem tożsamości; w banku czy u notariusza informacją o naszym miejscu zamieszkania jest natomiast złożone przez nas oświadczenie.

7. Nowy dokument tożsamości ma inny wzór. Są się na nim też nowe zabezpieczenia, m.in. mikrodruki i specjalne farby. Dzięki temu znacznie trudniej jest go sfałszować. Format i wymiary pozostały takie same jak dotychczas. Natomiast fotografia jest taka sama jak ta, która obowiązuje w paszportach.Nowe zabezpieczenia znajdą się m.in. w prawym górnym rogu awersu oraz lewym górnym rogu tyłu dokumentu. Jeśli spojrzymy na te elementy graficzne pod światło, to na obu stronach dowodu połączą się one w jedną całość i zobaczymy dwie litery: RP umieszczone w owalnym kształcie. Na nowym dokumencie jest też hologram zachodzący na fotografię. Co ciekawe powierzchnia dowodu jest nierówna. Wszystko przez to, że nazwisko i data urodzenia posiadacza dowodu są grawerowane specjalną techniką, czyli są wypukłe. Co z tyłu? Przy górnej krawędzi rewersu znajdzie się kontur mapy Polski z literami RP. Jego kolor będzie się zmieniał w zależności od kąta, pod którym będziemy go obserwować.

ślub w dowolnym miejscu, zmiany w dowodach osobistych, zmiany w regulacji nadawania imion, system rejestrów państwowych, zmiany od 1 marca 2015:

msw

Galeria: 

 

Kalendarz FB