Od 1 lutego 2015 deklaracje za odpady składają wspólnoty mieszkaniowe!

Prezydent Miasta Jeleniej Góry informuje, że od dnia 1 lutego 2015r. obowiązuje znowelizowana ustawa z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku
w gminach (Dz. U. z 2013r., poz. 1399, z późn. zm.).

Art. 2 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że: jeżeli nieruchomość jest zabudowana budynkiem wielolokalowym, w którym ustanowiono odrębną własność lokalu, obowiązki właściciela nieruchomości wspólnej oraz właściciela lokalu obciążają wspólnotę mieszkaniową albo spółdzielnię mieszkaniową. Oznacza to, że obowiązujące indywidualne deklaracje o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi złożone przez członków Wspólnot Mieszkaniowych, powinny zostać zmienione na tzw. „deklaracje zerowe”. Zmiany deklaracji może dokonać właściciel nieruchomości składający pierwszą deklarację lub jego pełnomocnik.

Wobec powyższego zwracam się z prośbą do właścicieli ww. nieruchomości o złożenie „deklaracji zerowej” w terminie do14 marca br. Deklaracje należy złożyć w ul. S. Okrzei 10, II piętro, pok. 204

Jednocześnie informuję, że Wspólnoty Mieszkaniowe mają obowiązek złożyć jedną „zbiorczą” deklarację na nieruchomość, obejmującą wszystkie odrębne własnościowo lokale.Mieszkańcy poszczególnych lokali od lutego 2015r. opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi winni wnosić do Wspólnoty Mieszkaniowej, a Wspólnota Mieszkaniowa zobowiązana jest uiszczać opłatę do Urzędu Miasta Jelenia Góra.

Powyższe nie dotyczy właścicieli domów jednorodzinnych, lokali użytkowych i komunalnych. Dodatkowe informacje można uzyskać w Urzędzie Miasta Jelenia Góra pod numerami telefonu: 75 75 49 896 lub 75 75 49 858.

Nadmieniam, że w przedmiotowym zakresie ustawodawca nie przewidział okresu przejściowego, w związku z powyższym liczę na zrozumienie i współpracę z Państwa strony.

Marcin Zawiła
Prezydent Miasta Jeleniej Góry

Do pobrania:
Wniosek o zwrot nadpłaty
DGO-1 (edytowalny PDF)

Poniżej przedstawiono w kilku krokach jak postępować, aby uniknąć naliczenia odsetek lub podwójnej opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi:
Krok 1: Jeżeli dysponujesz odrębnym prawem własności do lokalu w budynku wielolokalowym, bezzwłocznie złóż do swojego zarządcy informację o ilości osób zamieszkujących Twój lokal.

Krok 2:
Do 14 marca 2015 r. złóż w Urzędzie Miasta Jelenia Góra „deklarację zerową”. Nie zwlekaj do ostatniej chwili – pamiętaj, że w ostatnich dniach obowiązywania terminu można spodziewać się dużych kolejek w Urzędzie

Krok 3:
Opłatę za odpady komunalne od lutego 2015 r. wnoś na konto Wspólnoty Mieszkaniowej. Jeżeli dokonałeś już opłaty za gospodarowanie odpadami za luty 2015r. lub zapłaciłeś „z góry” za dłuższy okres, wypełnij wniosek o zwrot nadpłaty i dostarcz go do Urzędu wraz z deklaracją „zerową”.

Grupa: