Ranking najlepszych liceów i techników 2018

W środę 10 stycznia 2018 r. w Auli Głównej Politechniki Warszawskiej zostały ogłoszone wyniki XX jubileuszowego Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018. Jak zawsze, dotychczas, było to prawdziwe święto polskiej edukacji, na które przybyli dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie z ponad 50 najlepszych liceów i techników z całej Polski.

W tegorocznym prestiżowym Ogólnopolskim Rankingu Liceów i Techników przeprowadzonym przez miesięcznik „Perspektywy”, jeleniogórski  „Żerom” zajął 99 miejsce i tym samym po raz kolejny zdobył Złotą Tarczę. Złota Tarcza przyznawana jest stu najlepszym szkołom w kraju. W województwie dolnośląskim Żerom uplasował  się na 7 miejscu, wyprzedziły go jedynie licea wrocławskie. Wzorem ubiegłych lat szkoła nie opuszcza dziesiątki najlepszych szkół w województwie, co tym samym czyni ją najlepszym liceum w mieście. W tegorocznym rankingu przeanalizowano wyniki 2186 liceów ogólnokształcących, a głównym kryterium  były wyniki maturalne z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, osiągnięcia szkół w olimpiadach przedmiotowych. Osiągnięcia uczniów  w  licznych olimpiadach przedmiotowych na szczeblu wojewódzkim i ogólnokrajowym, bardzo dobre wyniki na maturze  oraz praca i zaangażowanie nauczycieli przełożyły się na sukces szkoły i zaszczytne miejsce w setce najlepszych szkół ogólnokształcących. Na dalszych miejscach uplasowały się stale rywalizujące ze sobą o palmę pierwszeństwa szkoły regionu: II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu (128 miejsce w kraju i 10 na Dolnym Śląsku), I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Legnicy (173 miejsce w kraju i 12 na Dolnym Śląsku), I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego w Bolesławcu (357 miejsce w kraju i 22 w województwie oraz II Liceum Ogólnokształcące im Cypriana Kamila Norwida, które zostało sklasyfikowane na 376 miejscu w kraju i 24 na Dolnym Śląsku

Równie wyjątkowym osiągnięciem w tym rankingu, może poszczycić się jeleniogórski „Ekonom”, który w kategorii techników zajął 76 miejsce w Polsce i również zdobył znak jakości  w postaci Złotej Tarczy. W poprzednich latach szkoła zdobywała Srebrną Tarczę. Ten znaczny wzrost wyników kształcenia przełożył się też na 2 pozycję szkoły wśród techników w województwie dolnośląskim, tuż za wrocławskim Technikum nr 10 i pierwszą lokatę w mieście. Kolejną szkoła w regionie, która uplasowała się na 109 miejscu w kraju i dziewiątym w województwie jest Technikum nr 5 w Bolesławcu. W rankingu znalazło się też na 189 pozycji w kraju i dziewiątej na Dolnym Śląsku Technikum w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Jeleniej Górze. W tegorocznym rankingu uczestniczyły 1744 technika. Oceniano wyniki szkół w olimpiadach, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych oraz wyniki egzaminu zawodowego.  Na tak wysoką pozycję szkoły wpłynęły bardzo dobre wyniki egzaminów  zewnętrznych oraz osiągnięcia w olimpiadach zawodowych, a zwłaszcza wyniki uczniów technikum obsługi turystycznej, którzy zostali laureatami olimpiady wiedzy turystycznej na szczeblu centralnym.

W skład Kapituły Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018 wchodzą przedstawiciele trzech środowisk edukacyjnych:  przewodniczący komitetów głównych olimpiad przedmiotowych, dyrektorzy okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) oraz członkowie Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Osobą spinającą te grupy jest przewodniczący kapituły prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia KRASP.

Szczegółową metodologia kształtowania tegorocznego Rankingu Liceów Ogólnokształcących i Techników oraz podrankingi: maturalny, olimpijski, wojewódzkie i inne, odszukać można na stronie internetowej PERSPEKTYW:

Lektura stron z adresem powyżej zamieszonego linku może być cennym źródłem informacji dla uczniów, którzy stoją przed podjęciem ważnej decyzji o wyborze szkoły.

Społecznościom szkół, które zostały objęte rankingową klasyfikacja, a szczególnie tym, które zajęły w nim wysokie miejsca należą się szczególne gratulacje i życzenia dalszego rozwoju oraz zdobywania lub utrzymania wysokich pozycji względem innych szkół w kraju z korzyścią dla edukacji uczącej się tam młodzieży.

Grupa: