Rusza jubileuszowa, 10. edycja kampanii zbieramy krew dla Polski

22 kwietnia ruszyła jubileuszowa, 10. edycja największej kampanii na rzecz honorowego krwiodawstwa w Polsce „Zbieramy krew dla Polski”, organizowanej wspólnie przez Grupę Muszkieterów i Polski Czerwony Krzyż.  W 9. wcześniejszych odsłonach akcji udało się zebrać łącznie ponad 13 600 litrów krwi od blisko 40 200 dawców, co pozwoliło na przeprowadzenie wielu zabiegów i operacji ratujących życie.

W ramach wspólnych działań Grupy Muszkieterów i PCK w 2017 roku, na parkingach pod sklepami Intermarché i Bricomarché, przeprowadzonych zostanie 130 akcji zachęcających do regularnego oddawania krwi, połączonych z jej poborem. Mobilny punkt pobierania krwi  pojawi się także w centrali Grupy Muszkieterów w podpoznańskim Swadzimiu, umożliwiając pracownikom firmy przyłączenie się do inicjatywy.

Realizując już 10. raz z rzędu kampanię „Zbieramy krew dla Polski”, podkreślamy wagę krwi jako daru ratującego zdrowie i życie człowieka. Wspaniale jest obserwować, jak z roku na rok przybywa nie tylko krwiodawców, ale też sympatyków akcji – osób, które wspierają nas w naszych działaniach. Mając nadzieję, że tegoroczna kampania będzie równie wyjątkowa, co poprzednie, zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do naszej inicjatywymówi Eliza Orepiuk-Szymura, Kierownik Dyrekcji Komunikacji i Informacji Grupy Muszkieterów.

Ambulanse Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i krwiolecznictwa, stacjonować będą przed sklepami sieci Intermarché i Bricomarché w 106 polskich miejscowościach. W każdym znajdzie się specjalistyczny sprzęt medyczny pozwalający na bezpieczne pobieranie krwi oraz lekarz, który zadba o bezpieczeństwo krwiodawców.

Personel medyczny wykonujący zabiegi w ambulansach korzysta z takiego samego jednorazowego sprzętu, jak przy pobieraniu krwi w szpitalach oraz przychodniach. Nie należy obawiać się również samego zabiegu: ból ukłucia jest znikomy, a niepożądane objawy po poborze krwi praktycznie nie występują tłumaczy Renata Kawka, Sekretarz Krajowej Rady Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża.

Krew może oddać każdy, kto ma nie mniej niż 18 oraz nie więcej niż 65 lat, waży co najmniej 50 kg i cieszy się dobrym zdrowiem. Na dzień przed zabiegiem należy powstrzymać się od spożywania alkoholu, a na kilka dni przed także od zażywania niektórych leków, w tym aspiryny. Z kolei w dniu oddania krwi zaleca się zjedzenie lekkiego, bezbiałkowego śniadania i wypicie dużej ilości wody. Niezbędne jest też posiadanie przy sobie dowodu osobistego.

Każdy, kto zdecyduje się na oddanie krwi, uzyska bezpłatnie wyniki swoich badań laboratoryjnych oraz otrzyma breloczek pierwszej pomocy, zawierający maseczkę do sztucznego oddychania oraz jednorazowe rękawiczki – w ramach propagowania idei udzielania pierwszej pomocy.

Zbiórkom krwi towarzyszyć będzie wiele atrakcji, a wśród nich nauka pierwszej pomocy, pokazy strażackie, animacje dla dzieci oraz konkursy i quizy.

Drużyna#M

W mediach społecznościowych akcję „Zbieramy krew dla Polski” wspiera Drużyna#M, zachęcając wszystkich do oddawania krwi na swoim profilu na Facebooku: www.facebook.com/MDruzyna

Drużyna#M to ekipa, której członkiem staje się każdy, kto chce pomagać innym – oddając krew, ale też zachęcając Panie do badań mammograficznych, budując place zabaw, czy przekazując produkty spożywcze Bankom Żywności.

Więcej informacji na temat kampanii oraz harmonogram wizyt ambulansu będzie można znaleźć na plakatach i ulotkach, w Radio Muszkieterów działającym na terenie supermarketów Intermarché i Bricomarché, a także na stronach internetowych: www.muszkieterowie.pl, www.intermarche.pl, www.bricomarche.pl, www.pck.pl oraz www.oddajkrew.pl.

Informacje o Grupie Muszkieterów:

Grupa Muszkieterów, największa sieć franczyzowa w kategorii supermarketów spożywczych i typu „dom i ogród” w Polsce, jest zrzeszeniem ponad 290 niezależnych polskich przedsiębiorców zarządzających supermarketami spożywczymi Intermarché oraz supermarketami typu „dom i ogród” Bricomarché. Sieć handlowa Grupy Muszkieterów liczy obecnie 371 supermarketów Intermarché i Bricomarché. W Centrali Grupy w podpoznańskim Swadzimiu, w dwóch magazynach logistycznych oraz supermarketach zatrudnionych jest aktualnie 15 800 osób. Muszkieterowie są obecni w 4 krajach Europy: Polsce, Francji, Belgii oraz Portugalii.

Informacje o Polskim Czerwonym Krzyżu:

Polski Czerwony Krzyż jest najstarszą i najbardziej wszechstronną organizacją humanitarną w Polsce. Jej podstawową misją jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji w zakresie narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych. Od 59 lat prowadzi działania na rzecz promocji honorowego krwiodawstwa. W PCK zaangażowanych jest blisko tysiąc Klubów Honorowych Dawców Krwi PCK skupiających ponad 21 tys. członków i wolontariuszy. Dzięki szeroko zakrojonym działaniom, w ponad 3 000 akcji promocyjnych, PCK pozyskuje rocznie ok. 40 000 dawców, którzy decydują się oddać krew po raz pierwszy.

Dodatkowych informacji udzielają:

Eliza Orepiuk-Szymura