Tablice edukacyjne ochronią dzieci przed smogiem

Trwa wydawanie tablic edukacyjnych o zakazie spalania odpadów w przydomowych piecach. Drugą ciekawą funkcją tablic jest możliwość informowania dzieci i młodzieży o aktualnym stanie powietrza w Jeleniej Górze. 

Od połowy lutego jeleniogórskie placówki szkolno-wychowawcze mogą odbierać w Wydziale Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Jeleniej Górze przy ul. Okrzei 10 tablice edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. Tablice zamówiono z przeznaczeniem do wywieszenia w szkołach i przedszkolach na terenie Jeleniej Góry – mogą je pobierać jednostki publiczne, jak i prywatne. 

Miasto zakupiło 100 sztuk tablic wyposażonych w komplet 6 magnetycznych obrazków ilustrujących kolorowe „buźki”. Obrazki nawiązują do popularnych w interaktywnym świecie emotikon, które wyrażają emocje. I na przykład buźka zielona z szerokim uśmiechem wskazuje warunki idealne do aktywności na zewnątrz, natomiast bardzo smutna buźka w kolorze bordowym informuje, że wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane. Umożliwi to podejmowanie przez dyrekcję decyzji o wyjściu na spacer czy przeprowadzeniu lekcji w terenie w oparciu o stan jakości powietrza. Kolory odpowiadają indeksowi jakości powietrza prezentowanemu na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska we Wrocławiu air.wroclaw.pios.gov.pl

Niektóre szkoły we własnym zakresie drukowały informacje o stanie jakości powietrza i wywieszały je na korytarzach. Zakupione przez Miasto tablice pozwolą wprowadzić w nawyk codzienne sprawdzanie jakości powietrza, zwłaszcza w sezonie grzewczym. Taka forma komunikacji jest zdecydowanie bardziej estetyczna, a przede wszystkim atrakcyjna i czytelna dla dzieci.

Na drugiej część tablicy znajduje się hasło: „Chroń zdrowie swoje i dzieci NIE PAL ŚMIECI!”. Grafika przedstawia chorego ucznia wdychającego niebezpieczne substancje, które dostały się do powietrza w wyniku spalania odpadów. Powyżej znajduje się obraz czystego środowiska z widokiem na Śnieżkę i kompletem pojemników do segregacji odpadów. Wizualizacja opatrzona jest hasłem „Domowy piec nie jest śmietnikiem! Segregując odpady chronisz nasze środowisko”. Tego typu hasła maja uświadomić dzieci, ale również rodziców i opiekunów, którzy odwiedzają szkoły i przedszkola o konsekwencjach spalania odpadów w domowych piecach. W końcu wszyscy oddychamy tym samy powietrzem i wszyscy chcielibyśmy, aby było czyste i zdrowe.

Tablice finansowane są z budżetu miasta w ramach działań edukacji ekologicznej w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi oraz w zakresie informowania o jakości powietrza.

tablica

Grupa:

 

Kalendarz FB