Upamiętnienie Honorowych Obywateli Miasta Jeleniej Góry

Na placu przed kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze w dniu 26 października odbyła się uroczystość odsłonięcia tablic upamiętniających tragicznie zmarłych w katastrofie smoleńskiej, w szczególności Honorowych Obywateli Miasta Jeleniej Góry - Ryszarda Kaczorowskiego Prezydenta RP na uchodźstwie oraz Jerzego Szmajdzińskiego, Posła Ziemi Jeleniogórskiej, Wicemarszałka Sejmu RP i Ministra Obrony Narodowej.

Po powitaniu oficjalnych gości zebrani wysłuchali wystąpienia prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiły, byłego prezydenta RP z kadencji 1995 – 2005, Aleksandra Kwaśniewskiego i Małgorzaty Sekuły - Szmajdzińskiej.Prowadzący uroczystość Marek Gołębiowski odczytał list od marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. „Dzisiaj w imię przywiązania do najwyższych wartości pragniemy otoczyć należytą pamięcią i szacunkiem wszystkich, którzy wtedy odeszli. Dziękuję osobom zaangażowanym w przygotowanie uroczystości przywołującej ważną część naszej narodowej historii. Jestem przekonany, że dla mieszkańców Jeleniej Góry, zwłaszcza młodych, będzie to niezwykle ważna lekcja patriotyzmu”. Zaproszona na uroczystość wdowa po śp. Ryszardzie Kaczorowskim, Karolina Kaczorowska nie mogła przyjechać ze względu na stan zdrowia i trudy podróży. Przekazała podziękowania i pozdrowienia. W trzynastu pocztach sztandarowych byli przedstawiciele służb mundurowych, instytucji i szkół z Jeleniej Góry. Tablice poświecili: proboszcz Kościoła Garnizonowego ks. prałat płk. dr Andrzej Bokiej, ewangelicki dziekan rodzaju sił zbrojnych – wojsk lądowych ks. ppłk. Sławomir Fonfara i kapelan prawosławny ks. por. Marek Bonifatiuk. Do Apelu Pamięci przywołał oficer 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca por. Łukasz Lenart. Po salwie honorowej pod tablicami złożono wieńce i wiązanki kwiatów. Wyłożono księgę pamiątkową. Młodzież z ZHP z 96 biało -czerwonych zniczy ułożyła flagę państwową. Po odegranej przez trębacza – sygnalistę ”Ciszy”, orkiestra wykonała „Pieśń Reprezentacyjną WP”, dawniej znaną jako „Marsz I Brygady”.