VI Półmaraton Jeleniogórski i "10" Staropolanki - bieg z dobrymi widokami

"Wrażenia z trasy? Niesamowite!", "Trudno, ale pięknie", "Za rok obowiązkowo wracamy", "Wspaniałe widoki" lub po prostu "Było super!". To najczęściej słyszane w jeleniogórskich Cieplicach - Zdroju słowa związane z sobotnim biegiem. VI Półmaraton Jeleniogórski i Dziesiątka Staropolanki odbyły się bowiem w minioną sobotę, 7 kwietnia, w Jeleniej Górze. Impreza znów zebrała świetne recenzje, a  powodów, dla których warto na ten bieg do Jeleniej Góry przyjechać, jest sporo.

Kilka lat temu bieg został wyprowadzony z centrum miasta i z założenia zrezygnowano z powtarzanych krótszych okrążeń. Oba dystanse zaplanowano jako niezależne rundy, co nie tylko nie gwarantuje zawodnikom nudy, ale przede wszystkim otwiera przed nimi zapierającą dech w piersiach panoramę ośnieżonych Karkonoszy. Przesunięcie terminu biegu na początek kwietnia również wiąże się z kolejnymi powodami - początkiem biegowego sezonu i gwarancją takich właśnie widoków. Swoje również robi lokalizacja biegu - Cieplice - Zdrój to uzdrowiskowa część miasta, z pięknym parkiem i deptakiem, które w dniu biegu należą głównie do biegaczy.

Znów dopisała pogoda, robiąc organizatorom i zawodnikom duży prezent. Sama trasa jest na tyle urozmaicona, że można ją uznać za trudną, ale jest na pewno dostępna dla każdego. Zależnie od celów, możliwości i ambicji - można pobiec półmaraton lub "dychę".  Poza tym co roku może być inaczej - raz jest rześko, słonecznie i bezwietrznie, raz to właśnie mocny wiatr jest głownym przeciwnikiem, a może przecież w końcu nadejść edycja deszczowa, lub po prostu śnieżna. Trudno znaleźć w Polsce podobną trasę, a jeśli chodzi o pocztówkowy kontrast bujnej wiosny w Kotlinie Jeleniogórskiej i zimy w Karkonoszach - wiadomo, że takie poszukiwania nie mają sensu. Trzeba tu po prostu przyjechać i wszystko obejrzeć na własne oczy.

Sobotnią "połówkę" z widokiem na góry wygrał Alan Dobrowolski (Decathlon Szczawno - Zdrój) przed Pawłem Czerniakiem (Karkonosz Running Team) i Piotrem Pawlińskim (Grupa Azoty Police). Wśród Pań triumfowała Paulina Wojtanowska (GLKS Świdnica), na drugim miejscu była Ewa Kowalska, a na trzecim Sylwia Gardecka. W Dziesiątce Staropolanki najszybszy był Mateusz Dzioba (MKS Paulinum Jelenia Góra), drugi był Adam Dymitroca (ZSET Rakowice Wielkie), a trzeci Michał Kur.

W klasyfikacji open kobiet pierwsza była Anna Wyszowska (Predators Wałbrzych), przed Magdaleną Patas (Forma Wodzisław Śląski) i Karoliną Dul (Family Team Jelenia Góra). Nagrodzono też oczywiście pierwsze trójki w kategoriach wiekowych (co 5 lat) oraz teamy aż w trzech klasyfikacjach drużynowych. Nowością była klasyfikacja dla rodziców biegnących z wózkami na 10 km.

VI Półmaraton Jelenogórski i Dziesiątka Staropolanki otwierają biegową wiosnę pod Karkonoszami, a zawody te są na pewno dobrą propozycją dla każdego na wiosenne starty na Dolnym Śląsku. Trzeba też pamiętać, że warto tu wrócić na jesienny Bieg Niepodległości - ze startem na Placu Ratuszowym i metą w Cieplicach. Już niebawem startuje też cykl biegów górskich Runner's World Super Bieg - III Pólmaraton Górski Polanica - Zdrój i, górska tym razem, Dziesiątka Staropolanki już 13 maja w Polanicy - Zdroju.

Więcej na : https://superbieg.pl

więcej zdjęć: FB Runner's World Super Bieg