Wizyta przedstawicieli miasta partnerskiego Tyler

W dniach 2 – 5 lipca gościliśmy przedstawicieli miasta Tyler z USA – miasta partnerskiego Jeleniej Góry. Wizyta amerykańskich gości odbyła się z inicjatywy Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej,  przy współpracy Urzędu Miasta Jeleniej Góry.
Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze zorganizowała w dniu 3 lipca seminarium naukowe, poświęconym tematyce: „Partnerstwo i wspólne zainteresowania: Jelenia Góra i Tyler, Texas, USA”. Spotkanie rozpoczęło się prezentacjami dotyczącymi edukacji, historii i kultury regionu Jeleniej Góry, a zakończyło panelem dyskusyjnym, poświęconym tematyce spotkania.
Partnerskie miasto reprezentowane było przez dziewięciu delegatów: wśród nich m.in. Gary Swindle – Przewodniczący Stowarzyszenia Miast Partnerskich Tyler i Główny komendant policji Tyler, oraz Mickey Slimp – organizator wizyty partnerskiej.

Następnie goście udali się do Ratusza na spotkanie się z p. Jerzym Łużniakiem – zastępcą Prezydenta Miasta Jeleniej Góry. Wcześniej  odwiedzili zaaranżowane  na potrzeby  33. Międzynarodowego Festiwalu  Teatrów Ulicznych mieszkanie p. Piotra Jędrzejasa – dyrektora teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.  Pan dyrektor na czas trwania imprezy przeniósł się na Plac Ratuszowy, aby być jak najbliżej miłośników sztuki ulicy. Opowiedział gościom historię powstania teatrów ulicznych oraz zaprosił na trzydniowy maraton teatrów ulicznych, mając nadzieję , że goście pozwolą się porwać magii szxtuki ulicy.

Podczas spotkania z  władzami miasta goście mieli okazję do obejrzenia prezentacji o Jeleniej Górze. Prezentacja przybliżyła położenie miasta na tle kotliny jeleniogórskiej, atrakcje turystyczne, wydarzenia i imprezy kulturalne oraz możliwości spędzania wolnego czasu. Po prezentacji dyskutowano na temat możliwości rozwinięcia współpracy w obszarach kultury, edukacji i  gospodarki.

W sobotę goście z Tyler mieli szanse na własne oczy zobaczyć wiele z atrakcji, które zostały im zaprezentowana podczas spotkania w Ratuszu. Podczas całodniowej wycieczki odwiedzili Cieplice, na Górze Szybowcowej podziwiali widoki, kolejno odwiedzili wieżę średniowieczną w Siedlęcinie, podziwiali pałace w Wojanowie i Łomnicy, kościółek Wang a na koniec ochłodzili się przy wodospadzie Kamieńczyk w Szklarskiej Porębie.