XXII etap eliminacji okręgowych Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności

Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu  Filia w Jeleniej Górze, po raz kolejny, był organizatorem eliminacji okręgowych  Olimpiady Wiedzy o Żywności i Żywieniu, które odbyły się w piątek 12 stycznia w Zespole Szkół Zawodowych i Licealnych Nr 2 w Jeleniej Górze. Koordynatorem krajowym olimpiady jest Uniwersytet Przyrodniczy  w Poznaniu.

Adresatami i uczestnikami olimpiady są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Olimpiada Wiedzy o Żywieniu i Żywności stawia sobie za cel rozwijanie zainteresowań uczniów i nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych problemami żywienia, upowszechnianie wzorców racjonalnego żywienia i promocję zdrowia oraz tworzenie zdolnej młodzieży możliwości ogólnopolskiej rywalizacji w tym obszarze wiedzy. Organizatorzy dostosowali zakres i szczegółowość pytań, tak aby zarówno reprezentanci techników jak i liceów mogli sprostać zadaniom. Zagadnienia na niej poruszane obejmują zarówno wiedzę o żywności (jej składzie, obróbce itd.), jak i żywieniu (zasady racjonalnego żywienia, skutki niedoboru poszczególnych substancji odżywczych i niewłaściwego żywienia itd.). Tematyka wiodącą olimpiady jest co roku inna, podczas XXII edycji dotyczyła owoców i warzyw oraz ich przetwórstwa i roli
w żywieniu człowieka
.

Olimpiada składa się z 3 etapów: szkolnego, okręgowego i centralnego. Etap szkolny to test pisemny przygotowywany przez szkoły, a więc jego forma zależna jest od nauczycieli. Do etapu okręgowego kwalifikuje się 2 najlepszych uczniów danej szkoły, przy czym powinni oni uzyskać powyżej 80% punktów z testu. W tym roku brało udział 671 uczniów. Etap okręgowy  jest organizowany przez komisje okręgowe. Dla województw dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego  organizuje je Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu  Filia w Jeleniej Górze. Tutaj uczestnicy rozwiązywali test składającego się z zestawu pytań różnego typu.

W naszym okręgu w tegorocznej edycji brało udział 62 uczniów z 36 szkół.

W uroczystości otwarcia uczestniczyli  zaproszeni goście: zastępca prezydenta Miasta Jeleniej Góry Piotr Paczóski, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała, przewodnicząca Komisja Oświaty i Wychowania Anna Ragiel, radna Rady Miejskiej Anna Bałkowska  oraz gospodarz obiektu – dyrektor ZSzLiZ Nr 2  w Jeleniej Górze Danuta Pawłowicz. DODN reprezentowała Bogusława Bogucka – kierownik filii,  wiceprzewodnicząca olimpiady oraz Małgorzata Grzelczyk – konsultant DODN  filia w Jeleniej Górze,  sekretarz olimpiady.

W imieniu dyrektora  DODN we Wrocławiu Małgorzaty Matusiak  Bogusława Bogucka powitała gości, uczestników  olimpiady oraz ich opiekunów, życząc im   samych sukcesów i wysokich wyników na olimpiadzie. Podziękowała również opiekunom za przygotowanie uczniów. Nad prawidłowością przebiegu eliminacji czuwa  przewodniczący komisji dr hab. Jacek Anioła -  nauczyciel akademicki w Katedrze Higieny Żywienia Człowieka Uniwersytetu Przyrodniczego
 w Poznaniu.

Olimpiada rozpoczęła się we wszystkich 12 okręgach w jednym czasie. Procedura eliminacji prowadzona była na zasadzie matury. Test trwał 1,5 godziny, następnie sprawdzono testy i ogłoszono wyniki. W tegorocznej edycji sześciu uczniów zdobyło ilość punktów, która predysponuje kandydatów do udziału na szczeblu centralnym. Oczywiście ostateczną kwalifikację potwierdzi komisja centralna.

W olimpiadzie  udział wzięli  również  uczniowie z jeleniogórskich szkół: I Liceum Ogólnokształcące  im. Stefana Żeromskiego w Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1w Jeleniej Górze, II Liceum Ogólnokształcącego  im. C. K. Norwida w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze a także z Zespołu Szkół Licealno Zawodowych nr 2. Do etapu centralnego kwalifikują się osoby, które uzyskały najlepszy wynik w danym okręgu, jednak komitet główny może zmniejszyć ten próg. Ilość możliwych do zdobycia punktów wynosi 100.

Etap centralny – będzie składał się z 3 części: testu (o takim samym charakterze jak na etapie okręgowym), wypowiedzi pisemnej i quizu. Wszystkie osoby, które uzyskają powyżej 40% z testu zdobywają tytuł finalisty olimpiady. Do wypowiedzi pisemnej zostaje zakwalifikowanych 30 osób z najlepszymi wynikami z testu. Kolejna część polega na wypowiedzi pisemnej na jeden
z trzech podanych tematów. Jeden z nich dotyczy tematyki wiodącej. Piętnaście osób, które zdobędą najwięcej punktów w sumie z części testowej i pisemnej uzyskują tytuł laureata. Pierwsze sześć osób z nich dostaje się do quizu. Ta część przeprowadzona jest przed publicznością złożoną z nauczycieli i uczniów biorących udział w olimpiadzie. Pytania są różnego typu. Quiz ma na celu wyłonienie zwycięzcy całej olimpiady. Zwycięzcę określa się na podstawie wyniku ze wszystkich trzech części etapu centralnego.

Laureaci i finaliści olimpiady mogą być zwolnieni w części lub w całości z egzaminów wstępnych do szkół wyższych na kierunek zgodny z profilem olimpiady, na mocy uchwał senatów poszczególnych uczelni, podjętych zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo
o szkolnictwie wyższym (Dz.U. nr 164, poz. 1365, z późn. zm.).

Więcej szczegółów i aktualności, w tym pełny spis literatury i terminy poszczególnych etapów znaleźć można na stronie olimpiady: http://www.olimpiadawiedzyozywieniu.pl/.

Galeria: 

Grupa:

 

Kalendarz FB