Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny - ważna informacja

W dniu 1 stycznia 2019 r. wejdzie w życie istotna zmiana w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny

OKDR Oferta Partnerów

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny to system zniżek dla rodzin wielodzietnych. Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom systematycznie się powiększa. Wszystkie miejsca oferujące zniżki będą opatrzone logo „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”

Oferta Partnerów

Dodatkowe informacje na temat listy partnerów znajdują się na rodzina.gov.pl

Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

 

Ruszył rządowy program dla rodzin wielodzietnych. W ramach programu wprowadzona została Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny, jako dokument zapewniający specjalne uprawnienia i zniżki rodzinom wielodzietnym, bez względu na dochód. Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18 lub 25 roku życia, jeśli uczą się w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio. Karta wydawana jest bezpłatnie. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem lokalnych kart, które przyznają gminy swoim mieszkańcom. Do tej pory na karty dla dużych rodzin zdecydowało się 200 gmin w Polsce, w tym Jelenia Góra.

 


 Formy Karty Dużej Rodziny:

- forma tradycyjna Karty (plastikowa),

- forma elektroniczna Karty (aplikacja mobilna mObywatel).

Od dnia 9 czerwca 2021 r. wszystkie aktywne Karty Dużej Rodziny uzyskały dodatkową formę , formę Karty elektronicznej.

Z dniem 30 czerwca 2021 roku aplikacja mKDR została zamknięta, a każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny może wyświetlić ją w aplikacji mObywatel.

Osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel (np. cudzoziemcy) pozostają przy kartach tradycyjnych.

Informacje dotyczące instalowania, obsługi i dodawania dokumentów w publicznej aplikacji mobilnej mObywatel są dostępne na stronie internetowej:https://www.gov.pl/web/rodzina/karta-duzej-rodziny-ogolne 
(zakładki: Usługi w smartfonie/Pobierz/Odpowiedzi na pytania/Weryfikacja i zabezpieczenia/Kontakt).

W dalszym ciągu możliwe jest składania wniosków o przyznanie Karty Dużej Rodziny przy pomocy aplikacji eWnioski na portalu Empatia, https://wnioski.mpips.gov.pl o ile Wnioskodawca posiada bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem lub podpisem elektroniczny złożonym z wykorzystaniem Profilu Zaufanego ePUAP.

Karty Dużej Rodziny są wydawane bezpłatnie.
W przypadku, gdy Karta plastikowa zostanie zagubiona, skradziona, zniszczona lub w inny sposób utracona, można złożyć wniosek o wydanie jej
duplikatu, za który pobierana jest opłata w wysokości 10,00 zł za Kartę, (dowód wniesienia opłaty należy dołączyć do wniosku).

Opłacie 10,00 zł za kartę, podlega także wniosek o wydanie dodatkowej, tradycyjnej formy Karty Dużej Rodziny (dowód wniesienia opłaty należy dołączyć do wniosku).

 

Zachęcamy do zapoznania się z ważnymi informacjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, w sprawie Karty Dużej Rodziny, zamieszczonymi na stronie Ministerstwa: www.gov.pl/web/rodzina


Wniosek należy składać w Wydziale Spraw Społecznych Zdrowia i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Jelenia Góra, ul. Okrzei 10, pok.002 (parter)

Wzór wniosku znajduje sięTUTAJ.

Załączniki do wniosku:

wzór oświadczenia o planowanym terminie ukończenia nauki

wzór oświadczenia o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinnej pieczy zastępczej

wzór oświadczenia o władzy rodzicielskiej

załącznik dot. osób uprawnionych do wyświetlania karty elektronicznej

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Ważne informacje Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie Karty Dużej Rodziny.

Urząd Miasta w Jeleniej Górze, informuje o zmianach w zakresie ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny.

 

 


więcej o karcie na stronie Ministerstwa:

Rodzina.gov.pl 

 

OKDR Pobierz Wniosek

Składając wniosek o przyznanie Karty Dużej Rodziny trzeba okazać oryginały lub odpisy dokumentów potwierdzających stanowienie rodziny wielodzietnej. Oznacza to, że członek rodziny wielodzietnej ubiegający się o przyznanie Karty Dużej Rodziny jest zobowiązany do pokazania oryginałów lub odpisów tych dokumentów.

Przy składaniu wniosku należy okazać w szczególności:

  • w przypadku rodzica oraz małżonka rodzica – dokument potwierdzający tożsamość;
  • w przypadku dzieci w wieku do ukończenia 18. roku życia – akt urodzenia lub dokument potwierdzający tożsamość;
  • w przypadku dzieci w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz zaświadczenie ze szkoły lub szkoły wyższej o planowanym terminie ukończenia nauki w danej placówce;
  • w przypadku dzieci legitymujących się orzeczeniem o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności w wieku powyżej 18. roku życia – dokument potwierdzający tożsamość oraz orzeczenie o umiarkowanym albo znacznym stopniu  niepełnosprawności;
  • w przypadku dzieci umieszczonych w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka – postanowienie o umieszczeniu w rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka;
  • w przypadku osób, o których mowa w art. 37 ust. 2 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej – zaświadczenie o pozostawaniu w dotychczasowej rodzinie zastępczej lub rodzinnym domu dziecka.
  • Składając wniosek o wydanie duplikatu Karty, należy okazać dokument potwierdzający tożsamość lub, w przypadku dziecka, odpis aktu urodzenia.

Należy jednak wskazać, że organ może domagać się okazania innych dokumentów lub ich odpisów, jeżeli będzie to niezbędne w celu ustalenia uprawnienia do korzystania z Karty Dużej Rodziny (np. w przypadku cudzoziemca).


 

Wniosek o przyznanie Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (od 1 stycznia 2019r.)


 

Wniosek należy złożyć w Wydziale Wydziale Spraw Społecznych Zdrowia i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Jelenia Góra, ul. Okrzei 10, pok.003 (parter)

 

OKDR Pytania i Odpowiedzi

Komu przysługuje Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest rodzinie, która utrzymuje przynajmniej trójkę dzieci. Dotyczy to także rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka. Karta przyznawana jest każdemu członkowi rodziny. Dochód rodziny nie jest kryterium przyznania karty.

Na jak długo przyznawana jest Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest dzieciom do ukończenia 18. lub 25. roku życia, jeśli uczą się jeszcze w szkole lub studiują. Rodzice mogą korzystać z karty dożywotnio. Osobom niepełnosprawnym karta wydawana jest na czas obowiązywania orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak wygląda Karta Dużej Rodziny?

Karta Dużej Rodziny posiada jeden, ogólnopolski wzór. Ma wymiary 54x85,6 mm (takie, jak np. karta płatnicza lub kredytowa). Karta jest spersonalizowana. Oznacza to, ze znajduje się na niej imię i nazwisko oraz numer PESEL jej posiadacza. Dodatkowo podana jest data ważności karty, jej numer, skrót „KDR” pisany alfabetem Braille’a oraz elementy zabezpieczające przez jej podrobieniem.

Jak i gdzie należy się zgłosić po kartę?

Aby ją otrzymać należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania. ( W przypadku Jeleniej Góry wniosek należy składać w Wydziale Spraw Społecznych Zdrowia i Organizacji Pozarządowych Urzędu Miasta Jelenia Góra, ul. Okrzei 10, pok.003 (parter)

 Wniosek, w imieniu rodziny, może złożyć każdy pełnoletni jej członek.

Od kiedy mogę złożyć wniosek o wydanie karty?

Od 16 czerwca br. rodziny mogą składać wnioski.

Czy Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie?

Tak, Karta Dużej Rodziny wydawana jest bezpłatnie, każdej osobie zgłoszonej we wniosku.

Jakie zniżki przysługują posiadaczom karty?

Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek, które oferowane są zarówno przez instytucje państwowe, jak i firmy prywatne. Lista miejsc i wysokość zniżek dostępna będzie tutaj: rodzina.gov.pl. Lista będzie aktualizowana na bieżąco.

Czym różni się ogólnopolska Karta Dużej Rodziny od tej lokalnej?

Ogólnopolska Karty Dużej Rodziny upoważnia do korzystania ze zniżek na terenie całego kraju, a nie tylko w obrębie gminy.

Czy zniżki z tytułu posiadania ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny anulują zniżki, które przysługują z tytułu posiadania lokalnej Karty Dużej Rodziny?

Nie. Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny jest uzupełnieniem zniżek, do których uprawnia lokalna Karta Dużej Rodziny. Karta jest również uzupełnieniem zniżek, które do tej pory przysługują rodzinom, np. w komunikacji krajowej, czy instytucjach kultury.

Czy rodzinom, w których znajdują się osoby niepełnosprawne przysługują dodatkowe zniżki?

Zniżki, do których uprawnia Karta Dużej Rodziny, przysługują każdemu członkowi rodziny, w jednakowym wymiarze.  Może się jednak zdarzyć, że instytucja lub firma, która oferuje zniżki, będzie chciała przyznać dodatkową ulgę osobom niepełnosprawnym.

Czy rodzicom, którzy nie są w związku małżeńskim lub są po rozwodzie przysługują takie same prawa korzystania z karty?

Rodzice mogą korzystać z przywilejów, jakie daje Karta Dużej Rodziny bez względu na to, czy są małżeństwem. Z karty korzystać mogą także małżonkowie rodziców. 

Jak korzystać z Karty Dużej Rodziny?

Miejsca, w których przysługują zniżki oznaczone są specjalnym znakiem „Tu honorujemy Kartę Dużej Rodziny”. Aby skorzystać ze zniżki należy w punkcie zakupu biletu wstępu okazać kartę. Z karty każdy jej posiadacz może korzystać w dowolnym czasie. Oznacza to, że aby skorzystać z karty nie trzeba być całą rodziną w jednym miejscu. 

Subscribe to RSS - Ogólnopolska Karta Dużej Rodziny

 

Kalendarz FB