• An Image Slideshow
Informacja: opłaty z tytułu zezwoleń na sprzedaż alkoholu
Wydział Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Jelenia Góra przypomina, przedsiębiorcom prowadzącym sprzedaż napojów alkoholowych w 2012 roku, o obowiązku złożenia w terminie do dnia 31 stycznia 2013 roku pisemnego oświadczenia o wartości sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży w roku poprzednim oraz wniesieniu opłaty za korzystanie z wydanych zezwoleń.

Zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, opłatę za korzystanie z udzielonego zezwolenia, przedsiębiorca prowadzący sprzedaż napojów alkoholowych w punkcie sprzedaży, w którym roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych w roku poprzednim przekroczyła:
1)    37500zł dla napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa – wnosi w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
2)    37500zł dla napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa) – wnosi w wysokości 1,4% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim,
3)    77000zł dla napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu – wnosi w wysokości 2,7% ogólnej wartości sprzedaży tych napojów w roku poprzednim.

Przedsiębiorcy, których roczna wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów napojów alkoholowych nie przekroczyła wartości, o których mowa wyżej, wnoszą opłatę w wysokości:
1)    525 zł na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% alkoholu oraz piwa,
2)    525 zł na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 4,5% do 18% alkoholu (z wyjątkiem piwa),
3)    2100 zł na sprzedaż napojów alkoholowych zawierających powyżej 18% alkoholu.
Wartość sprzedaży należy obliczać oddzielnie dla każdego rodzaju napojów alkoholowych.

Opłatę za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych wnosi się w trzech równych ratach w terminach do dnia 31 stycznia, 31 maja i 30 września.

Terminy wnoszenia opłat za korzystanie z zezwolenia (jak i termin złożenia oświadczenia o wartości sprzedanego alkoholu) są terminami zawitymi, czyli bezwzględnie obowiązującymi i niemożliwymi do przywrócenia (określonymi ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu  alkoholizmowi, tzn. do dnia 31 stycznia, 31 maja i 30 września) – dlatego niedokonanie opłaty i niezłożenie oświadczenia w wyznaczonym czasie, skutkować będzie wydaniem decyzji stwierdzającej wygaśnięcie zezwolenia.

Oświadczenia o wartości sprzedaży napojów alkoholowych można składać w Wydziale Obsługi Mieszkańców, budynek ul. Ptasia 6a, pok. 102.

Wpłaty można dokonać w kasach Urzędu Miasta przy ul. Sudeckiej 29 i Placu Ratuszowym 58 lub na konto - nr rachunku 98 1160 2202 0000 0000 6011 5566.