Nagrody dla zasłużonych i otwarcie teatru

Przedstawicielka Związku Sybiraków Maria Aleksandrowicz, społecznik Mariusz Synówka i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci otrzymali w sobotę (28 września) tytuły Zasłużonych dla Miasta Jelenia Góra. Nagroda Miasta powędrowała do himalaisty Rafała Froni. Uroczysta sesja rady miejskiej odbyła się w Teatrze im. C. K. Norwida i była połączona z otwarciem teatru po remoncie. Całośc uświetniła premiera spektaklu „Damy i Huzary”.

Sesję w wypełnionym po brzegi teatrze otworzył przewodniczący rady miejskiej Wojciech Chadży. Zapraszał na scenę kolejnych wyróżnionych tytułem Zasłużonych dla Miasta Jeleniej Góry. Maria Aleksandrowicz to wieloletnia kierowniczka zespołu „Sybiracy i Kresowianie”, zajmująca się od prawie ćwierć wieku popularyzacją spraw kresowych. Na scenie była wyraźnie wzruszona. Mariusz Synówka to z kolei współautor idei doświetlenia przejść dla pieszych w najruchliwszych punktach miasta, inicjator zbiórki pieniędzy na tysiące kamizelek odblaskowych dla dzieci ze szkół i przedszkoli jeleniogórskich. Podejmował też inne inicjatywy, jak montaż na przejściach dla pieszych tabliczek z napisem „Tylko na zielonym – dajesz przykład dzieciom”. Po odebraniu nagrody zdradził, że ma w głowie jeszcze wiele pomysłów na działania prospołeczne.

– Najcenniejsze, co możemy uzyskać, to uśmiech dziecka, dlatego dbajmy o to, by nasze dzieci miały dużo powodów do uśmiechu – powiedział Ryszard Wach, prezes Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Jeleniej Górze. Towarzystwo reprezentowali także członek zarządu Krystyna Młodnicka i sekretarz oddziału Alicja Sowa. Jak wyliczył prezes, odkąd wybudowano ośrodek w Brennie (końcówka lat 60-tych), z kolonii w nim skorzystało ponad 40 tysięcy dzieci.

Nagrodę Miasta Jeleniej Góry otrzymał Rafał Fronia. Nie mógł odebrać jej osobiście, gdyż wraca do Polski z wyprawy na Lhotse. Wyświetlono film, nagrany w okolicach bazy pod ośmiotysięcznikiem, w którym laureat pozdrowił widzów i podziękował za nagrodę.

Jak podkreślił Wojciech Chadży, tytuły Zasłużonych dla Miasta Jeleniej Góry przyznano po raz 30-ty, a wyróżnionych nimi zostały łącznie 133 osoby.

Później dyrektor teatru Tadeusz Wnuk i prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak dokonali oficjalnego otwarcia Teatru im. C. K. Norwida po remoncie. Remont kosztował ponad 20 milionów złotych. Częściowo sfinansowany był on z pieniędzy unijnych. – Na dokończenie remontu zrzucili się mieszkańcy Jeleniej Góry i należą się im za to podziękowania – podkreślił prezydent Łużniak.

W 1945 roku otwierano polską scenę w Jeleniej Górze premierą „Zemsty” Aleksandra Fredry. Teraz także nawiązano do tego autora. Odbyła się premiera spektaklu „Damy i Huzary” Fredry, w reżyserii Tomasza Grochoczyńskiego. Widzom spodobała się scenografia spektaklu, oraz oczywiście gra aktorska. – Zagrali z pasją. Widać, że czują się tu dobrze. Po dwóch latach przerwy wrócili do domu – podkreślił jeden z widzów.


30.09.2019r.

Galeria: 

 

Kalendarz FB