Sprzęt dla strażaków i stacje pomiarowe

Kilkanaście kompletów ubrań oraz wysokociśnieniowy agregat otrzymali w piątek (22 listopada) jeleniogórscy strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Zakupy sfinansowano dzięki wsparciu z Unii Europejskiej.

Sprzęt przekazał strażakom prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak. Jest to wyposażenie dla trzech jednostek OSP: z ul. Wiejskiej, Sobieszowa i Jagniątkowa.

Wysokociśnieniowy agregat gaśniczy (wodno- pianowego) został zamontowany na samochodzie pożarniczym marki Mercedes Sprinter 313 CDI, użytkowanym przez OSP przy ul. Myśliwskiej w Jeleniej Górze.

W ramach tego samego projektu zakupiono 16 kompletów ubrań strażackich. W skład takiego kompletu wchodzą: spodnie i kurtka, specjalistyczna kominiarka, rękawice, specjalistyczne hełmy. Po 6 kompletów otrzymały jednostki z ul. Wiejskiej i z Sobieszowa, 4 trafiły do OSP Jagniątków.

Agregat gaśniczy (wraz z montażem) kosztował ponad 25 tysięcy złotych. Wartość 16 kompletów strojów to prawie 106 tysięcy złotych. W obu przypadkach 85 procent stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej.

W ramach polsko-czeskiego projektu „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy”, miasto zyskało także 5 hydrologicznych stacji pomiarowych do monitoringu poziomu wody w rzekach i potokach górskich (wraz ze stacją bazową). Wartość dostawy i montażu stacji to prawie 90 tysięcy złotych, z tego 85 % to środki unijne. Zatem, z budżetu miasta wydano na to jedynie 13,5 tys. złotych.

Stacja bazowa umieszczona jest w Powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasto Jelenia Góra.

Lokalizacje stacji pomiarowych:

ul. Marcinkowskiego – rzeka Kamienna

ul. W. Pola (Grabarów) – rzeka Bóbr

ul.Cervi – rzeka Wrzosówka

ul. Wrocławska – rzeka Radomierka

ul.Karkonoska – rzeka Wrzosówka

Wszystko to zrealizowano w ramach projektu: „Wzmocnienie bezpieczeństwa wspólnego pogranicza w rejonie Kotliny Jeleniogórskiej, Gór Izerskich i Karkonoszy” realizowanego w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.

23.11.2019r.