Straż Miejska świętowała 28-lecie

Zaczynali skromnie. Było ich dwóch i mieli do dyspozycji jeden motorower. - Pamiętam, jak kłócili się, kto danego dnia będzie nim jeździł – wspomina były prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Jeleniogórska Straż Miejska w czwartek (19 września) obchodziła 28-lecie działalności.

W 1989 roku w Jeleniej Górze powstała miejska służba porządkowa. Pod koniec stycznia 1991 roku ówczesny prezydent Marcin Zawiła powołał Straż Miejską w Jeleniej Górze.

Początkowo liczyła dwa i pół etatu. – Strażnicy mieli do dyspozycji dwie maszyny do pisania oraz samochód służbowy fiat 125 p – wymieniał Piotr Wałczyk, komendant straży podczas uroczystości rocznicowej, która odbyła się w Hotelu Mercure.

Marcin Zawiła przyznał, że samochód był nieco później, początkowo strażnicy mieli do dyspozycji motorower.

Obecnie w jeleniogórskiej Straży Miejskiej zatrudnionych jest 47 osób, w tym 36 strażników, którzy pełnią służbę patrolową na ulicach Jeleniej Góry. W czwartek obchodzili oni swoje święto.

– Zawód strażnika miejskiego to ciężki i wymagający zawód, ale i szlachetna przygoda, naznaczona poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi – podkreślił Piotr Wałczyk.

Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak przyznał, że święto strażników powinno być na co dzień. – My, mieszkańcy miasta, powinniśmy szanować ich pracę, ale i czuć się bezpiecznie, gdy są w pobliżu – powiedział. – To ważne, abyśmy dobrze postrzegali strażników.

Podczas spotkania, oprócz życzeń i gratulacji od przedstawicieli wielu instytucji, były też nagrody i wyróżnienia. W tym roku 11 strażników otrzymało awanse na wyższe stanowisko służbowe, 14 strażników zostało wyróżnionych pochwałą za wzorowe pełnienie służby, 11 otrzymało nagrody pieniężne oraz listy gratulacyjne od Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Jerzego Łużniaka. Ponadto trzech zostało wyróżnionych nagrodami starosty jeleniogórskiego, dwóch – burmistrza Kowar i dwóch – burmistrza Piechowic. Z okazji święta wyróżniono też pracowników cywilnych straży miejskiej.

Nowy komendant straży Piotr Wałczyk (funkcję pełni od czerwca br.) złożył ślubowanie na ręce prezydenta Jerzego Łużniaka.