Teatr Norwida: otwarcie z nutką historii

W roku 1945 polską scenę w Jeleniej Górze otwierano premierą „Zemsty” Aleksandra Fredry w reżyserii Stefanii Domańskiej. Teraz, po generalnym remoncie Teatru im. Norwida, dyrekcja nawiązuje do tego wydarzenia.

Tamtego wyboru nie trzeba było tłumaczyć. Otwarcie zaraz po wojennych potwornościach pozycją komediową, ale też klasyczną i polską, było dla ówczesnej widowni zrozumiałe.

– Siedemdziesiąt cztery lata później postanowiliśmy nawiązać do tamtego wydarzenia i zainaugurować nowy etap klasyczną inscenizacją innego Fredrowskiego arcydzieła - „Dam i huzarów”, w którym pokażemy niemal cały obecny zespół Teatru – czytamy w informacji, przekazanej przez Teatr im. Norwida. – To zgodne z realizowaną przez nas od kilku lat polityką repertuarową, według której jedyna scena dramatyczna w mieście i regionie ma obowiązek wychodzić naprzeciw oczekiwaniom zarówno tych, którzy oczekują ambitnej rozrywki, jak i tych, którzy liczą na intelektualny dialog ze współczesnym światem, tych, którzy lubią teatr poszukujący, eksperymentujący z formą, i tych, którzy wolą rozwiązania tradycyjne.

Takie właśnie, zrobione – jak to się mawia w środowiskowym żargonie – po bożemu, z nawiązującymi do epoki kostiumami i scenografią Małgorzaty Walusiak, będą „Damy i huzary” w realizacji wieloletniego profesora Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie Tomasza Grochoczyńskiego. Powrót, od czasu do czasu, do opartych na klasyce, podstawowych umiejętności warsztatowych aktora to znakomite ćwiczenie, procentujące także w inscenizacjach zgoła odmiennych. „Norwidowcy” będą nas mądrze bawić, popisując się, między innymi, mazurem w układzie legendy polskiego baletu Janiny Niesobskiej i pojedynkami z użyciem białej broni, w układaniu których specjalizuje się reżyser. Wiemy, że pozycja Fredrowska była w Jeleniej Górze od dawna oczekiwana. Spełniamy to życzenie.

Otwarcie teatru po remoncie zaplanowano na 28 września. Będzie ono połączone z uroczystą sesją Rady Miejskiej Jeleniej Góry. Teatr zaprasza do rezerwacji biletów na pozostałe terminy spektaklu „Damy i Huzary”: 29 września o godz. 18.00, 3 października o godz. 10.00, 4 października o godz. 10.00 i 19.00, 5 października o godz. 19.00 i 6 października o godz. 18.00. Więcej na teatrnorwida.pl/repertuar/