Wizyta w podziemiach i „podróż w czasie” jeleniogórskich pedagogów

W środę 16 stycznia 2019 roku z inicjatywy zarządzających nową atrakcją turystyczną Jeleniej Góry w porozumieniu z Wydziałem Edukacji i Sportu Urzędu Miasta zaproszeni zostali dyrektorzy i nauczyciele jeleniogórskich szkół w niezwykłe miejsce – podziemny szlak turystyczny Time Gates – Bramy Czasu. Podziemia, ciągnące się przez 4 km, znajdują się pod Wzgórzem Kościuszki, zaś w przeszłości pełniły wiele różnych funkcji.

W XIX wieku miejsce przeznaczono na winiarnię, natomiast w latach wojennych tereny te miały być schronem przeciwlotniczym. Po wojnie znajdowały się tam magazyny żywnościowe, w późniejszym czasie nawet dyskoteka.  Obecnie podziemia zostały wydzierżawione przez firmę Arado Fabryka Historii, która je pomysłowo zaadaptowała i przygotowała  ciekawą trasę turystyczną.  Zaproszeni goście zwiedzanie rozpoczęli od pokazu Szalonego Naukowca, który w atrakcyjny i jednocześnie przystępny sposób pokazał, czym jest temperatura. Po eksperymentach z ciekłym azotem wszyscy „przenieśli się w czasie”, dzięki Cewce Tesli, generującej nie tylko ogromne napięcie  elektryczne, ale także muzykę z „Gwiezdnych wojen”.

Kolejnym punktem programu było przechodzenie przez Bramy Czasu i zwiedzanie podziemi, które przedstawiają fascynującą historię naszego regionu od czasów napoleońskich do II wojny światowej . Na pracownikach jeleniogórskiej oświaty ogromne wrażenie zrobiły: makieta pancernego pociągu, świecące w ciemności ściany oraz legendy o Duchu Gór. Na zakończenie nauczyciele i dyrektorzy szkół podziękowali organizatorom za możliwość udziału w tym interesującym i ekscytującym wydarzeniu. Wizyta w podziemiach okazała się bardzo udana. Niekończące się korytarze, kryjące w sobie wiele tajemnic z pewnością staną się dla pedagogów inspiracją do zorganizowania ciekawych lekcji z chemii, fizyki, historii czy języka polskiego.

W imieniu Wydziału Edukacji i Sportu urzędu Miasta

Iwona Janicka
nauczyciel
Zespołu Szkół Technicznych „Mechanik”