Skrócenie czasu przejazdu koleją

Czy istnieje możliwość skrócenia czasu przejazdu do Wrocławia z Jeleniej Góry do ok. godziny, lub niewiele więcej? Tak, pod warunkiem, że pociągi nie będą przejeżdżały przez cały Wałbrzych, a omijały ten relatywnie krótki odcinek, niemniej angażujący ze względu na skomplikowane torowiska i konieczność obniżenia prędkości przejazdu składu. Jeleniogórski samorząd, a także gminy skupione w Aglomeracji Jeleniogórskiej postulują opcję przebudowy tego fragmentu trakcji w taki sposób, by część pociągów mogła jechać w bezpośredniej relacji Jelenia Góra – Wrocław, z pominięciem centrum Wałbrzycha, co może mieć także znaczenie dla wielu pasażerów, dla których skrócenie czasu podróży będzie promocją usług kolejowych i będzie stanowić konkurencyjną przewagę nad komunikacją autobusową. Obecnie ta przewaga polega (i to tylko dla niektórych grup pasażerów) na tym, iż kolej może stosować zniżki w opłatach za bilety subsydiowane z budżetu, a prywatni przewoźnicy autobusowi takich szans nie mają. Jeśli do tego doszedłby argument niemal dwukrotnie krótszego czasu przejazdu, to kolej zyskałaby znacznie większą popularność wśród potencjalnych pasażerów.