Jeleniogórska edukacja dla odnawialnych źródeł energii

W dniu 21 stycznia 2016 r. Miasto Jelenia Góra podpisało umowę z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu na dofinansowanie w wysokości 98.300 zł zadania pn. „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii”. Projekt jest realizowany w okresie od 1 września 2015 r. do 30 czerwca 2016 r., a całkowity jego koszt wynosi 109.250,55 zł.

Głównym celem projektu jest wzbogacenie oferty edukacyjnej w zakresie odnawialnych źródeł energii poprzez zbudowanie bazy sprzętowej służącej edukacji w kierunku „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, który został uruchomiony w Zespole Szkół Technicznych „Mechanik” w Jeleniej Górze w roku szkolnym 2015/2016.

WFOS

Do dnia podpisania umowy w ramach zadania pn. „Jeleniogórska edukacja dla Odnawialnych Źródeł Energii”:

  1. Zakupiono nowoczesne zestawy pomocy dydaktycznych, które umożliwią prowadzenie zajęć badawczych i doświadczeń z zakresu odnawialnych źródeł energii.
  2. Uruchomiono koło zainteresowań „Odnawialnych Źródeł Energii”, którego program uwzględnia najważniejsze kierunki ekologii postrzeganej jako styl życia we współczesnym świecie.
  3. Nawiązano współpracę z zakresie ekologii z instytucją zewnętrzną - TAURON Ekoenergia sp. z o.o., która objęła honorowy patronat nad klasą.
  4. Utworzono stronę internetową www.ozemechanik.pl , na której umieszczane będą efekty działalności koła, informacje o bieżącej realizacji zadania oraz wydarzenia i aktualności w tematyce OZE.
  5. Uczniowie ZST Mechanik wzięli udział w 3 warsztatach terenowych związanych z odnawialnymi źródłami energii. W Gubinie zwiedzano farmę fotowoltaiczną, a w Łukaszowie i Modlikowicach farmy wiatrowe.
  6. Wykonano roll-up i banery promujące nowy kierunek kształcenia „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”.

 

Do 30 czerwca 2016 r. zrealizowane zostaną: 

  1. Konkursy ekologiczne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w celu poszerzenia wiedzy w zakresie odnawialnych źródeł energii, zwrócenia uwagi na rolę, jaką powinna odgrywać energia oparta na odnawialnych źródłach oraz rozwijania wrażliwości na problemy środowiska naturalnego w najbliższym otoczeniu ucznia.
  2. Warsztaty wewnątrzszkolne pn.: „Jeleniogórski patrol monitoringu środowiska” i zewnątrzszkolnych - dla gimnazjalistów w ramach Szkolnych Otwartych Dni Techniki w celu zachęcania do zainteresowania się tematyką związaną z odnawialnymi źródłami energii, popularyzacja idei stosowania OZE, nabycie nowych umiejętności z tej dziedziny oraz propagowanie kształcenia technicznego, prezentacja działalności szkoły w obszarze edukacji i promowania OZE na Targach Pracy i Zawodów dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
  3. Warsztaty terenowe – wyjazd uczniów na targi  GREEN POWER do Poznania.
  4. Konferencja podsumowująca realizację projektu, prezentacja umiejętności zdobytych przez uczniów nowootwartego kierunku „technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej”, prezentacja możliwości zakupionej w ramach projektu bazy sprzętowej oraz przybliżenie najlepszych rozwiązań w dziedzinie stosowania OZE.

 

Galeria: 

Grupa:

 

Kalendarz FB