Mikroinstalacje RPOWD 2016

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego, konkurs horyzontalny 3.1. C, przewiduje się wsparcie w zakresie budowy instalacji wykorzystujących odnawialne źródła energii dla budynków jednorodzinnych.

Pula środków jaka została wskazana do rozdysponowania to 29 362 103 PLN.

Beneficjentami programu mogą być Mieszkańcy Miasta Jelenia Góra spełniający kryteria udziału w projekcie (w załączeniu ankieta).

Najważniejsze korzyści dla Mieszkańców Miasta Jelenia Góra w programie:

  • Do 85% kosztów mikroinstalacji finansowane przez UE
  • Szacowany okres zwrotu z inwestycji to 4 lata
  • Przeszło 20-letni okres darmowej elektryczności z mikroinstalacji
  • Sprzęt z 25-letnią gwarancją na uzysk mocy
  • Bezpośredni wkład w ochronę lokalnego środowiska naturalnego

 

Zadania po stronie spółki Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna Sp. z o.o. to przeprowadzenie wizji lokalnej, przygotowanie wniosku o dofinansowanie, pozyskanie finansowania i kompleksowa obsługa instalacji.

Stara Kamienica Polski Solar Energetyka Odnawialna Sp. z o.o. prowadzi wstępne prace w zakresie zidentyfikowania zapotrzebowania wśród Mieszkańców Miasta Jelenia Góra. Osoby zainteresowane prosimy o wypełnienie ankiety, którą można pobrać ze strony www: jeleniagora.pl.

W I połowie października 2016 planowane jest spotkanie informacyjne w Urzędzie Miasta w Jeleniej Górze. Osoby, które zgłoszą swoje zainteresowanie udziałem w projekcie, złożą wypełnione ankiety, będą na bieżąco informowane odnośnie terminu spotkania. 

O zakwalifikowaniu do projektu zadecydują kolejność składania ankiet oraz wizja lokalna.

Ankieta Mikroinstalacje RPOWD 2016 - Jelenia Góra

Jeśli macie Państwo dodatkowe pytania, prosimy kierować je na adres mailowy oze@jeleniagora.pl . Odpowiedź otrzymacie Państwo w ciągu 2 dni roboczych od momentu przekazania zapytania za pomocą poczty elektronicznej.
 
 
UWAGA
Termin składania ankiet przez mieszkańców mija 14 października 2016.

 

Komunikat:
 
W związku z dużym zainteresowaniem ogłoszeniem dotyczącym mikroinstalacji w ramach RPOWD 2016, poniżej przedstawiamy listę najczęściej pojawiających się pytań wraz z odpowiedziami.
 

FAQ – Miasto Jelenia Góra

 

1) Jakie są oszczędności z tytułu montażu mikroinstalacji?

Od 60-80% w skali roku w zależności od aktualnej umowy ze sprzedawcą prądu. Część opłat naliczanych na fakturze pozostanie niezmienna np. opłata dystrybucyjna stała, opłata przejściowa i opłata abonamentowa. Zwrot inwestycji nastąpi po około 4-5 lat i od tego momentu instalacja będzie generowała oszczędności.

 

2) Jaki jest poziom dofinansowania?

W ramach naboru 3.1 C organizowanego przez Dolnośląską Instytucję Pośredniczącą będzie można uzyskać 85% dofinansowania do instalacji, natomiast 15 % będzie pokrywane przez właściciela instalacji (gotówką lub poprzez kredyt).

 

3) Czy możliwy jest dofinansowanie dla wspólnot mieszkaniowych?

Nie, konkurs przeznaczony jest dla domów jednorodzinnych oraz budynków użyteczności publicznej.

 

4) Jaki jest termin składania ankiet przez mieszkańców?

Mieszkańcy mogą składać ankiety do 14 października 2016 r. Wynika to z faktu, iż każda ankieta musi zostać zweryfikowana przed złożeniem wniosku o dofinansowanie. Zgodnie z informacją umieszczoną na stronie Dolnośląskiej Instytucji Pośredniczącej planowany termin rozpoczęcia składania wniosków o dofinansowanie to 2 listopada 2016 r.

 

5) Jakie są kryteria wzięcia udziału w naborze na dofinansowanie?

O zakwalifikowaniu dachu do wniosku o dofinansowanie będą decydowały poniższe kwestie:

- stan techniczny dachu

- połać dachu możliwa do zagospodarowania pod panele fotowoltaiczne

- orientacja dachu (preferowane dachy południowe)

- kolejność zgłoszeń

- wielkość zużycia energii w skali roku

Szczegółowe kryteria przyznania dotacji ogłosi (w formie regulaminu konkursu horyzontalnego Regionalnego Programu Operacyjnego) Dolnośląska Instytucja Pośrednicząca. Aktualnie ogłoszony przez DIP termin publikacji regulaminu konkursu to 30 września 2016.

 

6) Jaka jest ilość wytworzonej energii?

Można przyjąć, że instalacja o mocy 3 kW będzie w stanie pokryć zapotrzebowania 1 statystycznego gospodarstwa domowego na energię. Taka instalacja wyprodukuje około 3 000 kWh rocznie (3 MWh). Moc instalacji będzie zależała od ilości zużywanej energii w stosunku rocznym (weryfikowane na podstawie faktur za energię z ostatnich 12 m-cy) oraz aktualnej mocy przyłączeniowej.

 

7) Jakie są koszty wkładu własnego związane z instalacją o przykładowej mocy 3 kW?

Mieszkaniec Miasta Jelenia Góra chcący zainstalować panele fotowoltaiczne o mocy 3 kW musi się liczyć z szacunkową kwotą 4000 zł, która pokryje 15% wkładu własnego.

 

8) Jakie dane potrzebne są do określenia mocy systemu fotowoltaicznego?

Nasi specjaliści przygotują dla Państwa indywidualne wyliczenia. Niezbędne potrzebne dane:

1)  Podanie rocznego zużycia energii w kWh (dane na podstawie faktury z energetyki)

2)  Wymiary połaci dachowej na stronę wysuniętą najbardziej na południe (długość x szerokość)

3) Typ dachu (płaski, skośny) pokrycie (blachodachówka, dachówka)

 

9) Jaka powierzchnia jest potrzebna do zainstalowania paneli o mocy 3 kW?

Instalacja o mocy ok. 3 kW składa się z 12 paneli. Szacunkowa powierzchnia niezbędna do montażu 12 sztuk paneli to ok. 25 m2.

 

10) Jaka jest skuteczność instalacji w okresie zimowym?

Istotna jest produkcja energii elektrycznej w okresie całorocznym (półrocznym), w takich okresach będzie bilansowane zużycie energii sieciowej z produkcją energii z instalacji.

 

11) Czy prosument będzie mógł sprzedawać energię do sieci?

Nie. Poniżej szczegółowe wyjaśnienia.

Prosument będzie miał możliwość wprowadzania do sieci energii wyprodukowanej przez mikroinstalację, która będzie rozliczana w stosunku ilościowym 1 do 0,8 (dla instalacji do 10 kW) lub 1 do 0,7 (dla instalacji powyżej 10 kW ale nie więcej niż 40 kW) w stosunku do energii pobranej z sieci - zgodnie z art. 4.1 ustawy o OZE - nowelizacja z czerwca 2016 r. W praktyce będzie to oznaczało, że wartość faktury jaką Tauron będzie wystawiał prosumentowi będzie pomniejszana o wartość wyprodukowanej i wprowadzonej do sieci energii.

Istotne jest, że nie wszystkie opłaty z faktury zostaną zmniejszone. Na dzień dzisiejszy na fakturze mamy następujące opłaty:

- opłata za energię elektryczną

- opłata dystrybucyjna zmienna

- opłata dystrybucyjna stała

- opłata przejściowa

- opłata abonamentowa

Jedynie opłaty za energię elektryczną oraz opłata dystrybucyjna zmienna będą pomniejszane w wyniku wprowadzania energii do sieci, pozostałe opłaty pozostaną bez zmian.

Dla przykładu:

- zużycie energii w okresie półrocznym: 950 kWh

- energia wprowadzona do sieci: 500 kWh

- faktura zostanie pomniejszona o równowartość 400 kWh (500x0.8)

950 kWh - 400 kWh = 550 kWh

 

Prosument zapłaci za 550 kWh energii, opłatę dystrybucyjną zmienną za 550 kWh energii oraz pozostałe opłaty, które nie ulegają zmianie. (Opłaty, które nie będą ulegały pomniejszeniu są nieznaczne. Na bieżących fakturach wspomniane opłaty stanowią 11% w stosunku to kosztów energii i opłaty dystrybucyjnej zmiennej.)

 

Jeśli prosument wyprodukuje więcej energii niż zużyje wtedy Tauron nie naliczy opłat za energię oraz opłaty dystrybucyjnej zmiennej. Prosument nie będzie ponosił dodatkowych kosztów wprowadzania energii do sieci.

Prosument będzie mógł przechowywać w sieci nadwyżki energii przez 365 dni od momentu rozliczenia, które będą bilansowane z kolejnymi fakturami. Podstawą bilansowania energii zużytej i wyprodukowanej jest licznik dwukierunkowy, który będzie montowany pod zgłoszeniu do Tauron mikroinstalacji.

 
 
 
 

 

Kalendarz FB