Nie będzie likwidacji Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych

Dlaczego Prezydent Miasta chce zlikwidować Zespół Szkół Rzemiosł Artystycznych?  - takie pytanie od kilku dni powtarzane jest w rozmowach z przedstawicielami Urzędu Miejskiego

- To pytanie – wyjaśnił M. Zawiła – jest pozbawione podstaw, bo zakłada intencję likwidacji, to znaczy zamiar, którego de facto… nie ma. Ta szkoła ma tradycję sięgającą XIX w., jest w pewnym stopniu wizytówką Jeleniej Góry, uczniowie jej pochodzą z całej Polski, nawet z Białegostoku, bardzo od nas odległego. Podobnych szkół na Dolnym Śląsku właściwie nie ma, więc plotka o likwidacji jest niemądra. Faktem jest jednak, że kadra kierownicza tego Zespołu, podobnie jak wszystkich  innych szkół jeleniogórskich musi wykazać się większą aktywnością nie tylko w poszukiwaniu uczniów, ale też poszukiwaniu nowych kierunków kształcenia. Ale problemy oświaty nie koncentrują się tylko wokół ZSRzA i nie dotyczą tej szkoły wyłącznie. To nie władze samorządowe gmin, a demografia wzmacnia potrzebę rozmowy o oświacie. Młodzieży jest mniej, więc trzeba intensywniej promować wszystkie placówki, jeśli chce się być liczącą się szkołą w regionie. U progu swojej działalności wystarczało snycerstwo, żeby szkoła miała się dobrze, a dziś trzeba się rozglądać za młodzieżą zainteresowaną projektowaniem cyfrowym, sięgać po nowe techniki w kreowaniu sposobu artystycznej wypowiedzi, itp. Szkoła ma patronat wrocławskiej ASP, której rektor jest zresztą jej absolwentem, warto tę współpracę intensyfikować, a nie szukać nieistniejących zagrożeń. Inna sprawa, że musimy skonsolidować myślenie o oświacie – nie może być tak, że w pogoni za uczniem każda szkoła otwiera klasę pożarniczą, czy policyjną, albo klasę kucharzy, do której w jednej szkole uczęszcza trzech, a w drugiej – 4 uczniów. Istnieje nagląca potrzeba rozmowy o tym, jakie szkoły i czym się zajmują, szczególnie w przypadku zawodowych, żeby nasze kształcenie skoncentrować, a przez to wzmóc jego intensywność jednocześnie obniżając koszty. I to jest faktyczny problem, a nie wydumane informacje o rzekomej likwidacji.