Oficjalne uroczystości uczczenia 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej

Oficjalne uroczystości uczczenia 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej, odbyły się w Jeleniej Górze-Cieplicach pod „Mieczami Piastowskimi” 8 maja 2015 roku o godz. 12.00. Podczas obchodów wręczono odznaczenia zasłużonym. Prezes Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego w Zgorzelcu odznaczył medalem 70-lecia forsowania Nysy Łużyckiej: płk Józefa Piekarczyka – byłego komendanta Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej, płk Marka Gołębiowskiego – prezesa Jeleniogórskiego Stowarzyszenia Żołnierzy Radiotechników Radar, płk Franciszka Michalika – członka Zarządu Stowarzyszenia Radar, Ryszarda Greka – zastępcę dyrektora jednego z wydziałów w Starostwie Powiatowym w Jeleniej Górze.
Odznaczenie zostało wręczone za działalność na rzecz środowisk kombatanckich oraz ukazywanie wysiłku zbrojnego żołnierzy Wojska Polskiego. Prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych w Warszawie odznaczył Krzyżem Pamiątkowym "Zwycięzcom": posłanki Zofię Czernow i Marzenę Machałek, prezydenta Jeleniej Góry Marcina Zawiłę oraz  gen. bryg. Bronisława Peikerta - dowódcę garnizonu Jelenia GóraWyróżnienie zbiorowe otrzymał Zespół Szkół Artystycznych w Jeleniej Górze - za wzorowe kształtowanie patriotycznych postaw młodego pokolenia. Ponadto Związek Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej nadał Krzyż 95 lat Związku Inwalidów Wojennych Zbigniewowi Ładzińskiemu i Srebrną Odznakę Honorową Olimpii Stanaszek.

W ramach obchodów odbyły się również dwa wydarzenia towarzyszące:

7 maja, o godz. 16.00 – wernisaż wystawy „Berlin 1945 – 70 rocznica upadku hitlerowskich Niemiec” – Muzeum Historii i Militariów Oddział Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze przy ul. Sudeckiej

8 maja, godz. 17.00 – „Od mrocznej przeszłości ku radosnej przyszłości” – koncert z okazji 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej w Filharmonii Dolnośląskiej