Zakaz wjazdu ciężarówek do miasta przestrzegany

Od 1 lipca br. obowiązuje zakaz wjeżdżania do centrum Jeleniej Góry samochodów ciężarowych o masie całkowitej większej, niż 12 ton. Intencją tego zarządzenia było wyeliminowanie z ruchu tak ciężkich (a także -  cięższych) aut, które – wożąc dłużycę, kamień drogowy i materiały budowlane "rozjeżdżały" nawierzchnie ulic m.in. Wojska Polskiego, Matejki, itp. Były one także – ze względu na swoją masę i związane z nią przyspieszenie – przyczyną spowolnienia ruchu na wielu śródmiejskich skrzyżowaniach, przez co tworzyły się korki, a w przypadku wysokich temperatur – także koleiny w rejonach skrzyżowań.

W pierwszym okresie policjanci, zatrzymując pojazdy cięższe, niż limitowane 12 ton stosowali pouczenia, a po kilku dniach – także mandaty.

- Kierowcy podporządkowali się w znakomitej większości nowym rygorom – dowiedzieliśmy się od Policji. - W okresie od 1 lipca do schyłku pierwszej dekady sierpnia wystawiono raptem kilkanaście mandatów.

Przepis o ograniczeniu ruchu ciężkich pojazdów w centrum ma nieliczne, ściśle określone wyjątki. Do centrum mogą wjeżdżać – oczywiście – autobusy MZK oraz przewoźnicy, których dworce usytuowane są w centrum, pojazdy zaopatrzenia do miejsc zaopatrzenia, autobusy turystyczne, a także – w wyjątkowych wypadkach – ciężarówki dowożące materiały budowlane na miejsca budowy. W tej ostatniej sytuacji organizatorzy budów otrzymują jednak sugestie dostarczania materiałów, jeśli to jest możliwe, lżejszymi pojazdami, albo – w przypadku długotrwałych inwestycji – organizacji na peryferiach miasta stacji przeładunkowych.