Betlejemskie Światło Pokoju w Jeleniogórskim Magistracie

Światło Pokoju,przebyło długą drogę z Betlejem, przez Austrię, Wrocław do Jeleniej Góry. Niezmiennie jak co roku ideą akcji jest łączenie tego co zwaśnione, wzmacnianie przyjaźni. To symbol Pokoju, Miłości i Nadziei.
Betlejemskie Światło Pokoju stoi w holu Urzędu Miasta Jeleniej Góry przy ul. Sudeckiej. Ktokolwiek z Państwa ma chęć, czuje potrzebę, zabrania go do domu, postawienia na wigilijnym stole, podzielenia się nim z bliskimi, przyjaciółmi-może to zrobić
 
Proszę pamiętać aby wziąć ze sobą świeczkę lub znicz.
Zapraszamy serdecznie!Historia BŚP
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz,  w Austrii, jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF). Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy.
 
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Następnie Światło transportowane jest do Wiednia za pośrednictwem Austrian Airlines. W Wiedniu ma miejsce ekumeniczna uroczystość, podczas której Płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.
 
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce.  Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

 

Kalendarz FB