Symbole Miasta

Symbole miasta tj. herb oraz flaga Jeleniej Góry opisane zostały w § 3 Statutu Miasta Jeleniej Góry:

1. Herbem Miasta jest: jeleń jako symbol, określony w załączniku nr 2 do Statutu. Stosunek górnej krawędzi herbu do jego wysokości wynosi 4:5.

2. Flagą Miasta jest: prostokątny płat tkaniny w kolorach białym, żółtym i czerwonym, rozmieszczonych wzdłuż flagi, w równych proporcjach, z Herbem Miasta umieszczonym po jednej stronie. Odległość górnego prawego rogu herbu, od górnej i prawej krawędzi flagi, wynosi 1/10 jej szerokości. Stosunek szerokości flagi do jej długości wynosi 5:8.  

Herb i flaga są znakami prawnie chronionymi.

W tymże paragrafie wskazane zostało również oficjalne święto miasta, którego termin wyznaczono w miesiącu wrześniu pod nazwą ,,Wrzesień Jeleniogórski’’.

 

Hejnał Jeleniej Góry skomponował w latach 50. XX wieku Wojciech Natanson i jest utworem granym przez dwóch hejnalistów.

Jeszcze w latach 70. i 80. grany był na żywo przez trębaczy z ówczesnej Państwowej Orkiestry Symfonicznej tylko podczas Września Jeleniogórskiego.

Od kilku lat odtwarzany jest z nagrania codziennie w samo południe, natomiast podczas ważnych uroczystości samorządowych i państwowych odgrywany jest na żywo przez trębaczy Orkiestry Dętej przy Filharmonii Dolnośląskiej.

 

 

 

Kalendarz FB