Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach

W związku z obchodzonym Europejskim Dniem Wiedzy o Antybiotykach, Miasto Jelenia Góra włączyło się w kampanię dotyczącą propagowania wiedzy na temat stosowania antybiotyków. W dniu 18 listopada po raz dwunasty w całej Europie obchodzony jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach (EDWA). Został on ustanowiony w 2008 roku przez Komisję Europejską. 
 
Celem Dnia jest promowanie wiedzy na temat odpowiedzialnego stosowania antybiotyków oraz zwiększenie świadomości, jakim zagrożeniem dla zdrowia każdego z nas jest zjawisko antybiotykooporności. Narastanie tego zjawiska to w dużej mierze skutek niewłaściwego stosowania i nadużywania antybiotyków. 
  • Antybiotyki działają tylko na bakterie.
  • Antybiotyki nie leczą chorób wirusowych:  grypy, przeziębienia, ostrych zapaleń gardła i oskrzeli.
  • Przyjmuj tylko antybiotyki przepisane przez lekarza – zaufaj jego wiedzy
Utrzymanie skuteczności antybiotyków w  przyszłości zależy od działań każdego z nas. W Polsce organizacją Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach i propagowaniem jego celów zajmuje się Narodowy Instytut Leków, w ramach programu polityki zdrowotnej pn.„Narodowy Program Ochrony Antybiotyków na lata 2016-2020” finansowanego przez Ministra Zdrowia. Szczegółowe informacje o tegorocznych obchodach Europejskiego Dnia Wiedzy o Antybiotykach w Polsce znajdują się na stronie internetowej „Narodowego Programu Ochrony Antybiotyków” www.antybiotyki.edu.pl
 
 

Grupa:

 

Kalendarz FB