15 sierpnia - Święto Wojska Polskiego

Prezydent Miasta Jeleniej Góry, Jeleniogórskie Stowarzyszenie Żołnierzy Radiotechników RADAR przy współudziale Związku Żołnierzy Wojska Polskiego oraz Związku Harcerstwa Polskiego, brali udział w miejskich uroczystościach Święta Wojska Polskiego.

Jak w latach poprzednich, w dniu 15 sierpnia podczas jeleniogórskich obchodów, odsłonięte zostały kolejne tabliczki z nazwami miejsc bitew, w których wsławiła się polska armia. W zeszłym roku u podstawy pomnika „Wolność krzyżami się mierzy” schowano ziemię przywiezioną z pól bitewnych z Kamieńca Podolskiego (XVII wiek), Mokrej (wrzesień 1939 r.), Helu (wrzesień 1939 r.), Newark on Trent (Anglia 1940 r.) i Kołobrzegu (marzec 1945 r.). W tym roku  Breda i Budziszyn.Marcin Zawiła - prezydent Jeleniej Góry, podkreślił , jak doniosłym wydarzeniem był „Cud nad Wisłą” w 1920 roku w czasie wojny polsko-boleszewickiej. Stało się to w zaledwie dwa lata po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, a wygrana Bitwa Warszawska i pogrom Sowietów zatrzymał ekspansję komunizmu na zachód Europy. Warto przypomnieć sobie tamte wydarzenia zwłaszcza dzisiaj, gdy słychać o niepokojach na wschodzie. Przypomniano o 100 leciu wybuchu I Wojny Światowej podkreślając jak ważnym jest poczucie pokoju na świecie. Na plac przybyło wielu jeleniogórzan. Spotkaniu towarzyszyły okolicznościowe przemowy zaproszonych gości. 

Święto Sił Zbrojnych RP po raz pierwszy ustanowione zostało w 1923 roku rozkazem Ministra Spraw Wojskowych Stanisława Szeptyckiego. Obchodzono je do 1947 roku, kiedy to ówczesne władze ustanowiły 12 października Dniem Wojska Polskiego na pamiątkę chrztu bojowego I Dywizji Pancernej im. Tadeusza Kościuszki pod Lenino. Po upadku komunizmu,  w latach 1990-1991 - Dzień Wojska Polskiego obchodzono dnia 3 maja aby w roku 1992 ostatecznie przenieść święto na dzień 15 sierpnia.

Państwowe uroczystości odbywają się w Warszawie przed Grobem Nieznanego Żołnierza , gdzie obok Apelu Pamięci ma miejsce Honorowa Zmiana Warty.

 

 

Galeria: 

 

Kalendarz FB