34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Dziś, 13 grudnia – w 34. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego uczczono pamięć o uczestnikach i ofiarach tamtych dni. Delegacja władz miasta na czele z Prezydentem Jeleniej Góry Marcinem Zawiłą złożyła kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Bazylice św. Erazma i Pankracego, podczas uroczystości zorganizowanej przez Region Jeleniogórski NSZZ „Solidarność”.

Stan wojenny  wprowadzony został na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (pozakonstytucyjnego tymczasowego organu władzy) 13 grudnia 1981 roku na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, a zniesiony 22 lipca 1983 roku. W tym czasie wiele osób poddano różnego rodzaju represjom, a kilkadziesiąt poniosło śmierć z rąk milicji i SB. Liczba internowanych sięgnęła 10 tys. Ograniczone zostały swobody obywatelskie: m. in. wprowadzono godzinę milicyjną od godz. 22 do godz. 6 rano; korespondencja oraz rozmowy telefoniczne podlegały specjalnej kontroli i cenzurze. Zmilitaryzowanych zostało wiele zakładów pracy, a na podróżowanie poza miejsce zamieszkania wymagana była specjalna przepustka.

W ogromnej operacji służby bezpieczeństwa, milicji i wojska wykorzystano siły i środki w liczbach: ok 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów, 1,4 tys. pojazdów opancerzonych oraz duże ilości wozów bojowych i innych pojazdów.