Cervia - Włochy

Miasto położone jest w północno - wschodniej części Włoch, w Prowincji Ravenna (ok. 90 km od Bolonii).

Liczba mieszkańców - ok. 25 600

Cervia, posiadająca piękne plaże i centrum wodolecznicze na bazie solanek, łagodny klimat, dzięki swoim propozycjom leczniczym i zapleczu usługowym jest jednym z najnowocześniejszych włoskich ośrodków turystycznych.

Umowę o wzajemnej współpracy podpisano 2 kwietnia 1976 roku a 8 października 1999 roku odnowiono umowę w celu intensyfikacji jej realizacji.

Współpraca między miastami obejmuje wzajemną promocję miast, wymianę turystyczną, wymianę doświadczeń między przedsiębiorstwami komunalnymi i środowiskami szkolnymi.


KALENDARIUM WSPÓŁPRACY

Kalendarium współpracy w 2019 roku:

styczeń - Prezydent Miasta Jeleniej Góry, podpisał chęć uczestnictwa Miasta Jelenia Góra w projekcie "INCONTRO AL CINEMA. L'EUROPA IN PRIMA", który miał na celu wymianę między festiwalami filmowymi IFF ZOOM - ZBLIŻENIA (Jelenia Góra) oraz CinemaSuono(Cervia)

luty - wizyta delegacji organizatorów festiwalu Cinemasuono w Jeleniej Górze podczas 22. IFF ZOOM - ZBLIŻENIA. Podczas festiwalu w Jeleniej Górze zaprezentowano widowni film, który zwyciężył w festiwalu CinemaSuono (Cervia)

maj - uczniowie z Zespołu Szkół Przyrodniczo - Usługowych wraz z nauczycielką p. Anna Rychlewską w imieniu Miasta Jelenia Góra zaprojektowali i wykonali klomb kwietny w Cervi.

maj - oficjalna delegacja z Miasta Jelenia Góra uczestniczyła w uroczystościach związanych z "Zaślubinami z morzem" (święto Miasta Cervia) 

lipiec - wizyta delegacji organizatorów IFF ZOOM - ZBLIŻENIA w Cervi podczas festiwalu CinemaSuono. Jednym z elementów inauguracji włoskiego festiwalu był występ jeleniogórskiego muzyka Adama Jęczmyka. Podczas wizyty zorganizowano również spotkanie robocze z udziałem organizatorów z Włoch, Polski oraz Francji, podczas którego omawiano możliwość współpracy festiwali w kolejnych edycjach.

Kalendarium współpracy w 2018 roku:

styczeń - Prezydent Miasta Jeleniej Góry, podpisał chęć uczestnictwa Miasta Jelenia Góra w projekcie "Cervia Citta Amika", który miał na celu wypracowanie modelu współpracy między mieszkańcami Cervi i Jeleniej Góry.

maj - kolejny raz uczniowie z Zespołu Szkół Przyrodniczo - Usługowych wraz z nauczycielką p. Anna Rychlewską w imieniu Miasta Jelenia Góra zaprojektowali i wykonali klomb kwietny. Motywem przewodnim w 2018 roku były sport.

maj - Oficjalna delegacja z Miasta Jelenia Góra uczestniczyła w uroczystościach związanych z "Zaślubinami z morzem" (święto Miasta Cervia)

wrzesień - Oficjalna delegacja z Miasta Cervia gościła w Jeleniej Górze podczas Inauguracji 60. Września Jeleniogórskiego. Delegacja spotkała się z Prezydentem, Panem Marcinem Zawiłą, odwiedziła Zespół Szkół Ekonomiczno - Turystycznych (planowane jest wznowienie współpracy ze szkołą o podobnym charakterze w Cervi), uczestniczyła w wycieczce po Dolinie Pałaców i Ogrodów a także złożyła wizytę w Muzeum Karkonoskim. Jednym z ważniejszych punktów było również otwarcie wystawy fotograficznej zorganizowanej w Książnicy Karkonoskiej pod nazwą "Wakacyjna Cervia". Wystawa nawiązuje do współpracy Jeleniogórskiego Towarzystwa Fotograficznego ze stowarzyszeniem fotografików z Cervi "Mussa". Podczas wizyty odbyło się również spotkanie robocze związane z projektem "Cervia Citta Mika". Zaprezentowano na nim wszystkie dotychczasowe efekty współpracy między jelenią Górą a Cervią. Rozmawiano również o dalszym rozwoju współpracy. 

wrzesień - Delegacja z Miasta Jelenia Góra uczestniczyła w warsztatach i finalnym zakończeniu projektu "Cervia Citta Amika", które zorganizowane było w Cervi. Podczas wizyty podsumowane zostały wszystkie działania, które organizowane były podczas całego roku. Rozmawiano również o nowych możliwościach i dalszym rozwoju współpracy. Podjęto decyzję o stworzeniu profilu facebookowego i grupy, która ma na celu skomunikowanie mieszkańców Cervi z miastami partnerskimi. Dyskutowano również o możliwości finansowania dalszych projektów mających na celu współpracę między naszymi miastami.

Kalendarium współpracy w 2017 roku:

marzec - udział uczniów z Szkoły Podstawowej nr 10 i 8 w Jeleniej Górze w konkursie plastycznym  "Green Year" współorganizowanymprzez miasto Cervia.

maj - Po raz kolejny Młodzież z Zepołu Szkół Przyrodniczo - Usługowych wraz z nauczycielką p. Anna Rychlewską w imieniu Miasta Jelenia Góra zaprojektowali i wykonali klomb kwietny. Motywem przewodnim w 2017 roku były kwiaty europy.

maj - Oficjalna delegacja z Miasta Jelenia Góra uczetniczyła w uroczystościach związanych z "Zaślubinami z morzem" (święto Miasta Cervia)

lipiec - Młodzież z Zepołu Szkół Przyrodniczo - Usługowych wraz z nauczycielką p. Anna Rychlewską przygotowała na skwerze przy ul Cervi w Jeleniej Górze klomb kwiatowy, na wzór klombu przygotowanego co roku na święto kwiatów w Cervi.

https://www.nj24.pl/article/klomb-z-kwiatow-robi-furore

http://www.jelonka.com/news,single,init,article,69766

październik - wizyta Burmistrza Miasta Cervia w Jelenij Górze. Udział w oficjalnym finisarzu fotograficznym "The world and work of Salt in Cervia" Zorganizownaje przez JTF w Jeleniej Górze.

Kalendarium współpracy w 2016 roku:

1) Wizyta delegacji oficjalnej z Cervi z okazji jubileuszu 40 - lecia partnerstwa między miastami:

https://www.facebook.com/MiastoJeleniaGora/posts/1258958987471307

http://www.nj24.pl/article/jelen-w-cieplicach-w-rocznice-wspolpracy

http://www.jelonka.com/news,single,init,article,64849

2) Młodzież z Zepołu Szkół Przyrodniczo - Usługowych wraz z nauczycielką p. Anna Rychlewską ponownie zaprojektowała i wykonała klomb kwietny. Motywem przewodnim tegorocznego projektu są otaczające jeleniogórski Rynek kamieniczki. Uzupełnieniem koncepcji jest herb Jeleniej Góry w postaci niedużego kwietnika dywanowego, a na nim symboliczny jelonek, który jest nawiązaniem do wspólnego elementu herbu zarówno dla Jeleniej Góry, jak i Cervi.

https://www.facebook.com/MiastoJeleniaGora/posts/1178280862205787

3) Delegacja oficjalna z Miasta Jelenia Góra uczetniczyła w uroczystościach odnowienia umowy partnerskiej z okazji jubileuszu 40 - lecia partnerstwa między naszymi miastami.

http://jeleniagora.pl/content/jelenia-g%C3%B3ra-i-cervia-odnawiaj%C4%85-...

Kalendarium współpracy w 2015 roku:

Po zeszłorocznym, mistrzowskim wykonaniu aranżacji skweru miejskiego w Cervi, cztery uczennice Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej wraz z nauczycielką przedmiotów zawodowych już po raz drugi zaprezentowali nasze miasto na corocznym „Święcie Kwiatów” - imprezie florystycznej podczas, której na skwerach i w parkach przyozdobionych zostaje ponad 50 klombów.

http://jeleniagora.pl/content/jeleniog%C3%B3rscy-uczniowie-na-festiwalu-kwiat%C3%B3w-w-cervi

Kalendarium współpracy w 2014 roku:

Miasto Jelenia Góra od ponad dziesięciu lat uczestniczy w projekcie „Cervia miasto ogrodów – maj w kwiatach” , którego celem jest przedstawienie prac autorstwa projektantów zieleni z wielu europejskich miast.

42 już edycja wydarzenia „Cervia miasto ogrodów – maj w kwiatach” została uroczyście zainaugurowana w dniu 24 maja br.

http://jeleniagora.pl/content/jeleniog%C3%B3rscy-uczniowie-w-cervi-video

Kalendarium współpracy w 2013 roku:

 

W 2013 roku Miasto Jelenia Góra było głównym partnerem Festiwalu “Zaślubiny z morzem” celebrowanego co roku przez miasto Cervia.

 

Wydarzenie to ma swoje korzenie w historii, która wydarzyła się przed wiekami. W 1445 roku Pietro Babro – Biskup Cervi, wracając statkiem z Wenecji, napotkał na morzu groźną burzę. Modlitwami, błaganiami oraz poświęcając swój drogocenny pierścień wrzucając go w odmęty morza zdołał uciszyć sztorm, dzięki czemu bezpiecznie dotarł do brzegów Cervi.

 

Biskup obiecał, że każdego roku w Święto Wniebowstąpienia Pańskiego, wydarzenie to będzie upamiętnione mszą świętą odprawianą nad brzegiem morza.

 

Biskup Cervi każdego roku błogosławi Morze Adriatyckie, mieszkańców oraz wrzuca obrączkę ślubną do morza, młodzi ludzie oczekują na łodziach, żeby ją wyłowić. Ten kto wyłowi obrączkę, będzie miał szczęście i cieszył się dobrobytem przez najblizszy rok.

 

W roku 1986 Jan Paweł II był specjalnym gościem tego wydarzenia. Na stronie internetowej Watykanu wciąż można znaleźć przemówienie, które wówczas wygłosił.

 

W latach porzednich Cervia gościła następujące miasta, m.in. Wenecję, Split, Kalajoki, Dublin, Aalen, w 2012 roku Mediolan.

 

Kalendarium współpracy w 2012 roku:

maj - Prezydent Miasta Jeleleniej Góry wziął udział w ceremonii otwarcia dni Cervi "Maggio in Fiore"

Kalendarium współpracy w 2011 roku:

maj - reprezentanci władz Jeleleniej Góry wzięli udział w ceremonii otwarcia kolejnej edycji "Maggio in Fiore"

Kalendarium współpracy w 2010 roku:

maj - reprezentanci władz Miasta wzięli udział w oficjalnych obchodach dni Cervi "Maggio in Fiore"

Kalendarium współpracy w 2009 roku:

maj - na początku maja, pracownicy MPGK zaprojektowali klomb Jeleniej Góry w ramach corocznego święta Cervi; następnie delegacja oficjalna wzięła udział w oficjalnych uroczystościach „Maggio in Fiore” oraz w rozmowach na temat przyszłej współpracy między miastami.

Kalendarium współpracy w 2008 roku:

maj - reprezentanci Miasta wzięli udział w oficjalnych obchodach dni Cervi „Maggio in Fiore”. W ramach programu odbyły się rozmowy z władzami samorządowymi Cervi oraz innych miast europejskich biorących udział w "Maggio in Fiore".

wrzesień - wizyta delegacji oficjalnej z Cervi w ramach obchodów jubileuszu 900 lecia Jeleniej Góry, uhonorowanie p. Roberto Zoffoli - burmistrza Cervi tytułem "Honorowy Obywatel Jeleniej Góry" podczas uroczystej Sesji Rady Miejskiej; podpisanie przez władze miast partnerskich Jeleniej Góry wspólnej deklaracji o chęci dalszej współpracy

Kalendarium współpracy w 2007 roku:

Reprezentanci Miasta wzięli udział w oficjalnych obchodach dni Cervi „Maggio in Fiore”. W ramach programu odbyły się rozmowy z władzami samorządowymi Cervi oraz innych miast europejskich biorących udział w "Maggio in Fiore".

Kalendarium współpracy w 2006 roku:

Maj - jak co roku Miasto Jelenia Góra uczestniczyło w projektowaniu klombu w ramach corocznego święta Cervi "Maggio in Fiore". W ceremonii otwarcia "Cervia Miasto Ogrodów - Maj w kwiatach" uczestniczyła oficjalna delegacja władz miasta. W 34 już edycji "Maggio in Fiore" uczestniczyły 43 miasta z całej Europy, w tym 4 miasta z Polski - Warszawa, Wrocław, Poznań i Jelenia Góra. Z okazji przypadającej w 2006 roku rocznicy 250 - lecia urodzin W.A.Mozarta wiele miast wykonało klomby upamiętaniające sławnego kompozytora i nawiązujące do jego twórczości. Klomby można podziwiać od czerwca do września.

Sprawozdanie z pobytu grupy młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i  II stopnia w Jeleniej  Górze w dn. 18 - 22.06.2006 r w Cervi.

Na zaproszenie Cervii – miasta partnerskiego Jeleniej Góry grupa młodzieży z Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jeleniej Górze wraz z nauczycielami i reprezentantami Urzędu Miasta wzięła udział w projekcie muzycznym „Europa poprzez muzykę” współfinansowanym przez Komisję Europejską. Do projektu oprócz Jeleniej Góry zostały zaproszone także miasta partnerskie Cervii, Ravenny i Forlì – Chichester, Chartres, Płock, Szolnok oraz Mahòn.

Celami projektu były:

  1. Promowanie wiedzy na temat tradycji, współczesnych stylów życia oraz kultury muzycznej różnych krajów uczestniczących w projekcie
  2. Wzmacnianie znaczenia członkostwa w Unii Europejskiej i spowodowanie, że młodzi ludzi będą bliżej tej instytucji
  3. Wzmacnianie więzów m-dzy młodymi ludźmi pochodzącymi z różnych krajów oraz włączanie ich do europejskiego procesu integracyjnego
  4. Uczynienie mieszkańców różnych krajów świadomych odmiennych europejskich stylów muzycznych
  5. Promowanie nowych przyjaźni oraz współpracy pomiędzy muzykami, szkołami, muzycznymi szkołami oraz muzycznymi stowarzyszeniami, jak również promowanie mobilności wśród studentów i nauczycieli.
  6. Studiowanie i przygotowanie  wspólnego utworu muzycznego, który został odegrany wspólnie przez wszystkich muzyków jako finałowy moment Festiwalu Muzycznego, 21 czerwca (oficjalny dzień „Święta muzyki europejskiej”).


W trakcie pobytu młodzież miała okazję nie tylko poznać się nawzajem, ale także wspólnie muzykować. Uczniowie zwiedzili poza tym Ravennę i Forli – pobliskie miasta Cervii.

Kalendarium współpracy w 2005 roku:

Cervia  - „Maggio in Fiore” Maj w Kwiatach, udział delegacji z Jeleniej Góry w Cervii w cyklicznym już święcie kwiatów mającym za zadanie promocję Jeleniej Góry wśród wielu innych miast świata, to doskonała okazja do zaprezentowania się Jeleniej Góry na rynku  kompozycji kwiatowych.

Kalendarium współpracy w 2003 roku:

5-8 wrzesień - wizyta burmistrza miasta Cervia - Massimo Medri wraz z żoną w obchodach "Września Jeleniogórskiego".

W obchodach 45 już Września Jeleniogórskiego udział wzięły delegacje z Bautzen, Erftstadt, Randers, Siewierodoniecka i Cervii. Ważny elementem obchodów Września Jeleniogórskiego była rocznica 10 - lecia współpracy Jeleniej Góry z Bautzen. W holu Ratusza została otwarta wystawa fotograficzna prezentująca dorobek 10 - letniej współpracy między miastami.

W ramach obchodów Święta Miasta goście uczestniczyli w inauguracji 45 Września Jeleniogórskiego, którą uświetnił koncert w wykonaniu Małgorzaty Walewskiej (mezzosopran), Michała Bajora oraz Chóru Filharmonii Krakowskiej z towarzyszeniem Orkiestry Filharmonii Dolnośląskiej pod dyrekcją Tomasza Łaskarzewskiego.

 

Kalendarz FB