Changzhou - Chiny

Changzhou miasto położone we wschodnich Chinach, w prowincji Jiangsu, nad Wielkim Kanałem. Znajduje się na południowym brzegu rzeki Jangcy.

Według danych z 2010 r. liczy sobie 4 mln 592 tys. mieszkańców.

Changzhou należy do regionu językowego – Taihu Wu Chinese, którego dialekt jest bardzo podobny do dialektu szanghajskiego. Changzhou jest centrum edukacyjnym i siedzibą dla kilku uniwersytetów: m.in. Politechniki  Jiangsu, Uniwersytetu Hohai (Changzhou Campus),  Uniwersytetu Jiangsu dla nauczycieli nauk ścisłych, Nauczycielski Uniwersytet Technologiczny Jiangsu oraz  Instytut Technologiczny Changzhou.


KALENDARIUM WSPÓŁPRACY

Kalendarium w 2018 roku:

 

czerwiec - wizyta Prezydenta Miasta , przedstawicieli Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej oraz  Wydział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu w Jeleniej Górze, w Changzhou w związku z nawiązaniem współpracy między szkołami wyższymi.

sierpień - wizyta delegacji w Jeleniej Górze. Podczas wizyty poruszano tematy turystyki i rozwoju współpracy turystycznej a także kontynuowano rozmowy na temat wymiany doświadczeń w dziedzinie nauczania wyższego.

Kalendarium w 2017 roku:

Wizyta 6 osobowej delegacji w Jeleniej Górze. Podczas wizyty goście odwiedzili Uzdrowisko Cieplice, gdzie zainteresowani byli opieką uzdrowiskową starszych osób. Podczas wizyty spotkali się równiez na uroczystym obiedzie z Prezydentem Miasta podczas którego dyskutowano na temat współpracy naszych miast.

Kalendarium w 2015 roku:

W dniu 29 czerwca br. przebywała w Jeleniej Górze delegacja z miasta partnerskiego Jeleniej Góry – Changzhou (Chiny). Relacja z wizyty poniżej:

http://jeleniagora.pl/content/delegacja-z-miasta-partnerskiego-jeleniej-g%C3%B3ry-%E2%80%93-changzhou

 

Kalendarium w 2014 roku:

 W dniu 27 czerwca 2014 r. reprezentanci uczelni technicznych z Changzhou uczestniczyli w jednodniowej wizycie w Jeleniej Górze. Głównym celem wizyty było spotkanie się z władzami Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej. W trakcie 3-godzinnej wizyty zaprezentowano profil i kierunki kształcenia KPSW oraz dyskutowano na temat potencjalnej współpracy.

Kalendarium w 2013 roku:

 W dniach 10-12 kwietnia br. przebywała w Jeleniej Górze 4 – osobowa delegacja z Changzhou. Goście z naszego miasta partnerskiego złożyli m.in. wizytę w PMPoland, odwiedzili Muzeum Karkonoskie, Teatr Animacji oraz mieli okazję pospacerować po centrum. W trakcie krótkiej wizyty rozmawiano na temat możliwości współpracy w wybranych obszarach: gospodarka, kultura, edukacja.

 W dniu 2 grudnia krótką wizytę w Jeleniej Górze złożyła 6 – osobowa delegacja z Changzhou. Goście podczas wizyty w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej zapoznali się z ofertą edukacyjną uczelni, rozmawiano na temat możliwości wymiany studentów oraz kierunków nauczania, którymi mogliby być zainteresowani studenci chińscy. Ponadto goście uczestniczyli w konferencji prasowej inaugurującej rozpoczęcie działalności kompleksu basenowego „Termy Cieplickie – Dolnośląskie Centrum Rekreacji Wodnej”. Goście mieli okazję zapoznać się z ofertą pierwszej na świecie placówki prezentującej barokowe dekoracje freskowe za pomocą technik multimedialnych. Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku rozpoczęło swoją działalność w listopadzie br. Freski można podziwiać na stronie: www.wirtualnefreski.pl oraz w specjalnej sali multimedialnej w muzeum Przyrodniczym w Cieplicach.

 Kalendarium w 2011 roku:

W dniach 26 - 29 kwietnia na zaproszenie władz miasta Changzhou przebywała z oficjalną wizytą delegacja z Jeleniej Góry, głównym celelm wizyty było podpisanie umowy o partnerstwie miedzy miastami. Miasta zadeklarowały współpracę w następujących dziedzinach: gospodarki, handlu, nauki i techniki, kultury, sportu, zdrowia oraz edukacji.

W dniach 14 - 15 kwietnia z krótką wizytą w Jeleniej Górze przebywała delegacja z zaprzyjaźnionego miasta Changzhou. Podczas wizyty goście zapoznali się z ofertą inwestycyjną Miasta, mieli też okazję do odwiedzenia przedsiębiorstaw farmaceutycznego "Jelfa" oraz odbyli spacer po jeleniogórskiej Starówce.

Kalendarium w 2009 roku:

W dniach  22 – 23 października 2009 r. z wizytą oficjalną przybyła do Jeleniej Góry delegacja z chińskiego miasta Changzhou. Sześcioosobowej delegacji przewodniczył pan Chen Weichang - Wiceprzewodniczący Miejskiej Rady Narodowej w Changzhou. W trakcie krótkiej wizyty goście zapoznali się z ofertą inwestycyjną miasta oraz zwiedzili najważniejsze zabytki Jeleniej Góry. Goście z Changzhou obejrzeli kolekcję szkła w Muzeum Karkonoskim, zostali także ugoszczeni przez władze Uniwersytetu Ekonomicznego, gdzie zapoznali się z ofertą edukacyjną i profilem nauczania Uniwersytetu. Punktem kulminacyjnym wizyty było podpisanie Listu Intencyjnego, jako wyrazu woli współpracy i kształtowania przyjacielskich stosunków pomiędzy Jelenią Górą a Changzhou.

 

Kalendarz FB