Dofinansowanie na wymianę źródła ogrzewania

Prezydent Jeleniej Góry, Marcin Zawiła i zastępczyni prezesa Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, Bogumiła Turzańska-Chrobak podpisali w piątek 7 listopada umowę dotyczącą udziału Miasta Jelenia Góra w programie ochrony powietrza – KAWKA. Na mocy tej umowy właściciele lokali mieszkalnych w Jeleniej Górze, którzy zdecydowali się na wymianę źródła ogrzewania z konwencjonalnego (węgiel i koks), na ekologiczne (gaz, elektryczność bądź przyłączenie do sieci) będą mogli otrzymać dofinansowanie w wysokości ok. 69% kosztów tych robót.

- Programem KAWKA – powiedział M. Zawiła - zostało w pierwszym etapie objętych ponad 300 lokali mieszkalnych. Dodatkowo kilkanaście budynków otrzyma bonus w postaci zastosowania tej samej zasady przy termomodernizacji. WFOŚ godzi się na to w warunkach, kiedy w konkretnym budynku jednocześnie na wymianę źródła ciepła zdecyduje się ponad 50% lokatorów.

- Podpisujemy dziś umowę – powiedziała B. Turzańska – na wartość 5.700 tys. dotacji i 1.420 tys. pożyczki dla Miasta. To ogromny, pracochłonny projekt, który przygotowywało w Urzędzie kilka zespołów pracowniczych, jestem pod wrażeniem ogromu wykonanych przez nie pracy. Efektem tej umowy ma być nie tyle zmiana sposobu ogrzewania, ile ograniczenie emisji. Szacujemy, że z powietrza nad Jelenią Górą dzięki temu zniknie corocznie co najmniej 13 ton pyłu zawieszonego PM 10, 12 ton pyłu zawieszonego PM2,5 oraz 953 tony CO2.

Pierwsze wypłaty dla inwestorów nastąpią już w połowie grudnia 2014.