Dyplomy stypendialne Prezesa Rady Ministrów dla młodych jeleniogórzan

Wręczenie dyplomów stypendystom Prezesa Rady Ministrów – wyłonionym spośród najwybitniejszych uczniów szkół z Dolnego Śląska miało miejsce na uroczystości, która odbyła się wczoraj, 5 grudnia 2018 r. w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie - Zdroju. Wśród absolutnych prymusów i ogromnie zaangażowanych w naukę uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy odebrali tytuły i gratulacje od Dolnośląskiego Wicekuratora Oświaty, nie zabrakło młodych jeleniogórzan.

Gospodarzem uroczystości, w której udział wzięli: Marek Fedoruk Burmistrz Miasta Szczawna – Zdroju, Iwona Frankowska Wicestarosta Wałbrzyska,   Paweł Domagała, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Jeleniej Góry, Sylwester Urbański Dyrektor Wydziału Oświaty i Zdrowia Starostwa w Jeleniej Górze, dyrektorzy wydziałów oświaty innych powiatów regionu wałbrzysko – jeleniogórskiego, dyrektorzy jeleniogórskich szkół, pedagodzy, nauczyciele i rodzice wyróżnionych uczniów, było Dolnośląskie Kuratorium Oświaty a w jego imieniu występował Dolnośląski Wicekurator Oświaty – Janusz Wrzal. Najważniejszymi uczestnikami, dla których wszyscy zebrali się w sali Teatru im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie - Zdroju byli oczywiście najlepsi z najlepszych młodych Dolnoślązaków, w tym także jeleniogórzan, w blasku fleszy uroczyście otrzymujących tytuły Stypendystów Prezesa Rady Ministrów.

Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się jednemu uczniowi danej szkoły, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, osiągnąwszy w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre. Na Dolnym Śląsku za osiągnięcia w ubiegłym roku szkolnym stypendium otrzymało 263 uczniów.

Najlepsi z najlepszych z południowej części okręgu województwa pojawili się w środę w Teatrze Zdrojowym im. Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju. Jaki jest ich profil a jednocześnie portret zbiorowy? Są znakomici - to „szóstkowicze”, ich wspólna średnia ocen wynosi 5,3. Świetne wyniki w nauce łączą z sukcesami w olimpiadach, konkursach i zawodach sportowych, z zaangażowaniem społecznym i działalnością charytatywną. Zdarzają się i tacy – w co trudno uwierzyć – którzy mogą pochwalić się średnią 6,0!

– Jestem tu pośród Was z ogromną przyjemnością, drodzy stypendyści, uczniowie Dolnego Śląska. Jestem pełen dumy, że właśnie tu mamy aż tylu zdolnych i utalentowanych ludzi, którzy determinacją i ciężką pracą potrafią osiągać zamierzone cele. W czasach kiedy byłem w Waszym wieku ogromnym osiągnięciem ludzkości było postawienie pierwszych kroków na księżycu. Obecnie liczba tych podróży znacząco się nie zwiększyła, lecz postęp technologiczny na ziemi – tak i to ogromnie. Szczególnie w zakresie technologii informacyjnej oraz automatyce i robotyce. W was cała nadzieja że będziecie kontynuować i rozwijać to dzieło ku poprawienia jakości życia nam wszystkim, żyjącym przede wszystkim tutaj na Ziemi. Pamiętajcie, że to wy jesteście przyszłością nie tylko naszego kraju, ale i całej Europy, której obecnie przyświeca rewolucja, gdzie ludzkość i technologia idą ramię w ramię - mówił do prymusów Kurator Janusz Wrzal.

- Wyjątkowe walory miejscowości i okolicy oraz szczególne miejsca omówił i zachwalał proponując ich zwiedzanie Burmistrz Szczawna – Zdroju – Marek Fedoruk. W imieniu stypendystów zabrała głos Maja Mitura stypendystka Prezesa Rady Ministrów, laureatka XVI Olimpiady Znajomości Afryki, uczennica II Liceum Ogólnokształcącego im. Hugona Kołłątaja w Wałbrzychu.

W trakcie sympatycznego spotkania nie zabrakło także atrakcji artystycznych podkreślających uroczysty jego charakter, tj. koncertu fortepianowego oraz występów wokalnych.

Jako pierwszych zaproszono do odebrania dyplomów uczniów ze średnią 6,0 i byli to: Nikola Basta uczennica Liceum Ogólnokształcącego Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Karpaczu oraz Karolina Jaśnikowska uczennica Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie.

Wśród prymusów z Jeleniej Góry, którzy odebrali dyplomy Prezesa Rady Ministrów znaleźli się:

Paweł

i Bursy Szkolnej

Kacper

Kubacki

Technikum w Zespole Szkół Technicznych "MECHANIK"

Aleksandra

Wiktor

Technikum w Zespole Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2

Owoc

Technikum w Zespole Szkół Elektronicznych i Gimnazjum nr 3

Zaraz po nich na scenę po odbiór dyplomów zaproszeni zostali uczniowie z powiatu jeleniogórskiego i kamiennogórskiego:

Katarzyna

Eryk

Mika

Liceum Ogólnokształcące w Kamiennej Górze

Wszystkim wymienionym – składamy najszczersze gratulacje!

Paweł Domagała