Festyn Rodzinny

W sobotę 19 lipca br. w „Stajni Orion” w Starej Kamienicy odbył się Festyn Rodzinny, który rozpoczął cykl zajęć projektu pt. „HIPPONY – hipoterapia bez barier”. Organizatorem tego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Osób Przewlekle Chorych POMOCNA DŁOŃ wraz z partnerami: Miastem Jelenia Góra, Przedszkolem Integracyjnym nr 14 w Jeleniej Górze, Karkonoskim Centrum  Edukacji i Pomocy Psychologiczno- Pedagogicznej oraz Szkołą Podstawową nr 8 w Jeleniej Górze.

W spotkaniu uczestniczyło około  40 osób - przede wszystkim niepełnosprawne dzieci z rodzinami i opiekunami oraz wolontariusze biorący udział w zajęciach hipoterapii.  Byli również przedstawiciele instytucji partnerskich oraz Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła. Spotkanie rozpoczęła Prezes Stowarzyszenia Pani Teresa Adamowicz, która wyraziła wielką wdzięczność za liczne uczestnictwo zaproszonych gości, sympatyków „Pomocnej Dłoni” i niepełnosprawnych dzieci. Następnie Pani Małgorzata Hałon z sekcji Hipoterapii, wieloletni pedagog i hipoterapeuta, omówiła wszystkie działania projektowe, skierowane na grupę docelową, czyli 10 dzieci niepełnosprawnych i ich rodziców. Kolejnym punktem programu był kadryl, czyli synchroniczna jazda konna do muzyki. Wielka atrakcją były przebrania koni i amazonek, można się było również przejechać wierzchem i zrobić pamiątkowe zdjęcie.  Pani Małgosia zaprezentowała także krótkie zajęcia hipoterapii, udowadniając, że koń jest uniwersalnym stanowiskiem terapeutycznym. Po miłych wrażeniach uczestnicy udali się na miejsce grillowania, gdzie na uczestników czekały kiełbaski z rusztu, napoje oraz owoce. 

Jednym z działań realizowanych wspólnie przez dzieci i rodziców, była nauka, zgodnie z tematyką spotkania, piosenki „Wio, koniku…”. Wspólna zabawa sprawiła, że mimo męczącego upału, nastrój był bardzo miły i radosny. W przerwie biesiady miała miejsce jeszcze jedna atrakcja - prezentacja karetki pogotowia i jej wyposażenia. Służba medyczna, zapraszając dzieci, opowiadała, czym zajmuje się transport medyczny, jakie jest jej wyposażenie i do czego służy itp.

Integracyjne spotkanie w Stajni Orion zakończyło się o godzinie 1400 . Założony cel został osiągnięty, w klimacie koni i natury spotkały się osoby, którym temat dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin nie jest obcy, które zechciały poświęcić swój wolny czas na pomoc. Dziękujemy Gościom i wszystkim zaangażowanym w organizację Festynu Rodzinnego.

Projekt jest współfinansowany przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a Patronat Medialny  nad Projektem objęła Telewizja  lokalna STRIMEO TV.

(c) TA

Grupa:

 

Kalendarz FB