Hybrydowy MAN Lion's na ulicach miasta

Z udziałem dzieci z przedszkola „Kacperek” odbyła się w Jeleniej Górze prezentacja nowego autobusu miejskiego o napędzie hybrydowym – MAN Lion’s. Pojazd ten jest testowany przez Miejski Zakład Komunikacyjny, a próby (które będą odbywać się jeszcze jutro, 17.12.) mają na celu zaprezentowanie wszelkich zalet i cech tego pojazdu.

- W odróżnieniu od poprzednich propozycji innych producentów ten typ hybrydy – powiedział nam przedstawiciel producenta – nie czerpie niezbędnej energii elektrycznej z akumulatorów, a magazynuje ją  w tzw. superkondensatorch. To jest rozwiązanie nowatorskie, bowiem pojazd jest lżejszy, a kondensatory, umieszczone w górnej części pojazdu, nie wymagają (jak akumulatory) kosztownej wymiany po 7 – 8 latach. Ich żywotność szacujemy na 12, a nawet 15 lat. Warto – na marginesie - wiedzieć , że w innych hybrydach z udziałem akumulatorów konieczna ich wymiana kosztuje nawet do 70 tys. euro, więc są to naprawdę kwoty, które robi wrażenie.

Hybryda MAN rusza z przystanku właśnie dzięki energii elektrycznej, więc absolutnie bezszelestnie. Ten rodzaj napędu jest z jednej strony ekologiczny, a z drugiej – pozwala zaoszczędzić do 30% kosztów paliwa. Cyfrowo sterowany układ pozwalający płynnie zmieniać rodzaje napędów bez ingerencji kierowcy sprawił też, że autobus nie ma skrzyni biegów. Nie jest w nim potrzebna w ogóle – wystarczy racjonalne operowanie pedałem gazu, żeby bez szarpnięć pojazd jechał automat przełączał napędy ze spalinowego na elektryczny. Na tym ostatnim może pokonać dystans  (w zależności od konfiguracji drogi i obciążenia pasażerami) od 350 do 700 m, więc w zasadzie pokonuje odległość  między przystankami śródmiejskimi.

Dzieci z „Kacperka” nie były krytycznymi reprezentantami tego pojazdu, ale i grupa dziennikarzy, którzy też mieli okazję jechać kilkoma ulicami w tym autobusie, także nie zgłaszała pytań. Hybrydy wcześniej, czy później trafią na ulice wszystkich miast. Z pewnością tamą do szybkich decyzji w tym względzie jest cena, znacząco wyższa, niż w przypadku autobusów o napędzie konwencjonalnym. Samorządy wyczekując więc z zakupami, tym bardziej, że chcą uzyskać wiedzę o trwałości pojazdów w toku ich eksploatacji.

Przedszkolaki przyjechały na Plac Ratuszowy, zwiedziły Ratusz pod opieką Mikołaja, a potem – równie wygodnie, bezpiecznie i po cichu wróciły do siebie.