Inwestycje w bezpieczeństwo - modernizacje i wymiana sprzętu w jednostkach PSP i OSP

- O potrzebach straży pożarnych, zarówno ochotniczych, jak i zawodowych musimy myśleć stale – powiedział Marcin Zawiła, Prezydent Jeleniej Góry – bowiem tylko wtedy mamy szansę nie tylko zapobiegać większym problemom, ale niwelować nagle powstające kłopoty, gdy wystąpią zdarzenia kataklizmowe. To wartościowy rodzaj prewencji społecznej w ważnej sprawie poczucia bezpieczeństwa

Jerzy Sładczyk, Komendant Miejski i Powiatowy PSP oraz Wojciech Gral, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP spotkali się dziś z Prezydentem Jeleniej Góry. Rozmawiano i o sukcesach, i o szansach. O sukcesach, bo PSP prowadzi inwestycję na wartość ok. 1.2 mln zł – termomodernizację swojej siedziby, na którą sami strażacy pozyskali 100% środków spoza budżetu. W przyszłym roku pojawi się w PSP nowy, 23-metrowy podnośnik i zastąpi stary, 18-metrowy. W dalszej (ale nieodległej) perspektywie możemy się spodziewać wymiany ponad 30-metrowej drabiny samojezdnej, więc znikną kłopoty z „grubszym” sprzętem. A inne potrzeby? – Musimy zacząć prace przy planowaniu przebudowy, albo budowy garaży dla nowych samochodów dwóch jeleniogórskich OSP i uzupełnieniu wyposażenia w drobniejszy sprzęt, zarówno dla straży zawodowej, jak i ochotniczej – powiedział M. Zawiła. – Ale warto też zadbać o zaplecze kadrowe i sukcesywny dopływ młodych ludzi.

Idea, by stworzyć klasę o specjalności strażackiej już się zmaterializowała w ub. roku, niemniej wymaga wsparcia. Jest ona nie tylko okazją do spopularyzowania ZST „Mechanik”, gdzie ta klasa funkcjonuje, ale i stworzenia tam jednostki OSP, co oznaczałoby, że uczniowie rozważający służbę w pożarnictwie mogłyby już w tej szkole zyskiwać wiedzę i praktyczne umiejętności, nieocenione przy egzaminach do szkół pożarniczych. Póki co ta szansa jest wykorzystywana tylko w niewielkim stopniu.

Spotkanie z Prezydentem było też okazją do poinformowania o przygotowywanych przez Powiatową OSP zawodów pożarniczych dla strażaków-ochotników, zarówno z Jeleniej Góry, jak i Powiatu, a być może skorzystają z zaproszenia też Czesi, blisko współpracujący w realizacji programów unijnych. Zawody odbędą się w sobotę, 16 sierpnia na i w programie przewidywany jest nie tylko pokaz sprawności fizycznej, ale i gra w „piłkę wodną”, co może być atrakcją samą w sobie dla widzów.

Na zdjęciu – J. Sładczyk i W. Gral w rozmowie z M. Zawiłą