Jeleniogórskie uroczystości upamiętniające Katastrofę Smoleńską

10 kwietnia br. obchodzimy 8 rocznicę tragicznej katastrofy rządowego samolotu TU 154M pod Smoleńskiem. Wśród ofiar tragicznego wypadku, byli Honorowi Obywatele Jeleniej Góry Ryszard Kaczorowski – Prezydent RP na uchodźstwie i  Jerzy Szmajdziński – poseł na Sejm RP, Wicemarszałek Sejmu RP, Minister Obrony Narodowej.
Ku upamiętnieniu 8. rocznicy katastrofy smoleńskiej, Fundacja im Jerzego Szmajdzińskiego, Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła oraz Proboszcz Parafii Podwyższenia Krzyża Świentego w Jeleniej Górze ksiądz pułkownik Andrzej Bokiej, zorganizowali uroczystości miejskie mające na celu oddanie hołdu tragicznie zmarłym Polakom.

O godz. 8.00, w dawnym kościele garnizonowym, została odprawiona msza święta w intencji ofiar katastrofy, a o godz. 8.41 pod tablicą upamiętniającą osoby, które zginęły w tej katastrofie, złożono kwiaty i zapalono znicze. Wśród wielu kwiatów i wiązanek były również wieńce od przedstawicieli Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego, władz Miasta, samorządowców, Wiceminister Edukacji Marzeny Machałek oraz Posłanki na Sejm RP Zofii Czernow. Kwiaty złożyły również delegacje:

• Rady Miasta
  • Służby Więziennej
  • Komendy Miejskiej Policji
  • Uniwersytetu Ekonomicznego
  • Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej
  • Pogotowia Ratunkowego
  • Organizacji pozarządowych w tym m. in. Polskiego Związku Niewidomych Oddział Jelenia Góra

Jak mówił prezes Fundacji im. Jerzego Szmajdzińskiego - Andrzej Dobrowolski - Jelenia Góra może być przykładem, że można wspólnie oddać cześć ofiarom katastrofy. Ta tablica powoli wpisuje się w historię naszego miasta, ludzie tu przychodzą a Pamięć o Jerzym Szmajdzińskim jest wciąż żywa – 19 lat był posłem w tego regionu, żył tym miastem i okręgiem – dodał.