Justyna Kowalczyk wystartuje w 41. Biegu Piastów!

Bieg Piastów po raz kolejny odbędzie się w formule Festiwalu Narciarstwa Biegowego, który zaplanowano w dwa weekendy: 25-27 lutego i 3-5 marca. Podczas pierwszego, 25 lutego, zostaną rozegrane Rodzinna Dziesiątka, w której wystartuje około 400 osób. Miasto Jelenia Góra oficjalnym partnerem biegu

Justyna Kowalczyk wystartuje na 50 km klasykiem! Ogłosiła to dziś rano 10 lutego na swoim profilu na facebooku:

Ale mam wiadomość!
Ale się cieszę!
Trener zgodził się, bym wystartowała w Bieg Piastów!!!
Od wielu lat chciałam to zrobić, jednak walka w pucharze świata zawsze stała na przeszkodzie :(
Do zobaczenia w Jakuszycach :))))))))

– Prawdopodobnie udział w niej weźmie rodzina państwa Włoszczowskich – podkreślił Zygmunt Bobowski. Wydarzeniem będzie więc start dwukrotnej wicemistrzyni olimpijskiej w kolarstwie górskim Mai Włoszczowskiej, która regularnie trenuje w Jakuszycach i zachęca do udziału w Biegu Piastów.


– Tego samego dnia odbędzie się Bieg Przedszkolaka. W niedzielę, 26 lutego, zostanie zorganizowany pierwszy Memoriał im. Stanisława Michonia, znanego trenera narciarskiego i zwycięzcy I Biegu Piastów. Dystans to około 15 kilometrów. Wystartuje w nim 300 osób. Towarzyszyć mu będzie dziecięca Wyprawa Polarna Zuchów. Z kolei w poniedziałek, 27 lutego, odbędzie się Nocna Dziesiątka – powiedział Zygmunt Bobowski.

W piątek, 3 marca, odbędzie się bieg na 30 km (jedyny techniką dowolną). Jest zaliczany do Światowej Ligi Narciarskich Biegów Długich Worldloppet. Weźmie w nim udział ponad 400 osób. Tego samego dnia wystartuje też bieg na 9 km, który zgromadzi ponad 800 zawodników.


Bieg główny na 50 kilometrów zostanie rozegrany w sobotę 4 marca. Jest także zaliczany do cyklu Worldloppet. Zapisy jeszcze trwają, zgłoszonych już jest ponad 1500 zawodników. 41. Bieg Piastów zakończą niedzielne (5 marca) biegi na 25 km (Memoriał Wandy i Jerzego Lechowiczów – zasłużonych promotorów narciarstwa biegowego w Karkonoszach i Górach Izerskich) oraz na 16 km. Bieg na 25 km także znajduje się w klasyfikacji Worldloppet.

– W weekend 3-5 marca na Polanie Jakuszyckiej zobaczymy blisko 5 tysięcy zawodniczek i zawodników, a w całym festiwalu – około 6 tysięcy – powiedział Zygmunt Bobowski.


Uczestnicy wywodzą się z 26 krajów, przy czym 85 procent to Polacy. Zgłoszonych jest 212 Czechów (niemal tyle samo, co jeleniogórzan), 187 Niemców. Zobaczymy też zawodników m. in. z Australii, Japonii, Kanady i Stanów Zjednoczonych.

 

Przewidziano kilka nowości. – Zostanie przebudowana wioska zawodnicza. Będzie usytuowana pomiędzy startem a metą, co umożliwi skupienie blisko siebie wszystkich miejsc ważnych dla zawodników – mówiła Kaja Sznajdrowicz, dyrektor Biegu Piastów. – Jak co roku, podczas Biegu Piastów organizujemy targi odzieży i akcesoriów sportowych. Weźmie w nich udział 16 wystawców. Po starcie biegu na 50 kilometrów, odbędzie się przemarsz biegaczy retro.

 

– Po raz pierwszy w historii – informowała Kaja Sznajdrowicz – przyjedzie do nas krwiobus, w którym będzie można oddać krew (4 marca w godz. 10.00 – 15.00). Dzięki naszym sponsorom, każdy, kto odda krew, otrzyma pamiątkową koszulkę i gadżet. Nowe będą też trofea. Wykonane zostaną w ekologicznej formie z drewna. Dla dzieci szykujemy gry, zabawy i animacje.

 

Twarzą tegorocznego Biegu Piastów będzie Paulina Maciuszek, dwukrotna mistrzyni Polski w biegach narciarskich, córka mistrza świata z 1978 roku Józefa Łuszczka. Jeden ze złotych medali zdobyła na Polanie Jakuszyckiej. Było to w 2010 roku (na 5 km techniką klasyczną). Na konferencji prasowej ubrana była w pierwszy w historii oficjalny strój sportowy Biegu Piastów. Wyglądała wspaniale!


– Jakuszyce są mi bliskie, jest tu specyficzny klimat i zawsze chętnie tu wracam – powiedziała. Zapewniła, że wystartuje, ale nie przebiegnie całego dystansu. Zaraz po starcie zejdzie z trasy i będzie kibicować innym. Spodziewa się bowiem dziecka. Kiedy powiedziała o tym na konferencji prasowej, rozległy się gromkie brawa, a na twarzy zawodniczki dziennikarze zobaczyli łzy wzruszenia.


Bieg Piastów po ponad 40 latach doczekał się swojej oficjalnej stolicy – jest nią Szklarska Poręba.
– Nasze miasto zasługiwało na to od lat. Autorów tego sukcesu jest wielu, serdecznie im dziękuję – powiedział burmistrz Szklarskiej Poręby Mirosław Graf. Miano stolicy zobowiązuje... – Tworzymy drużynę Szklarskiej Poręby na 41. Bieg Piastów. Chcemy zachęcić mieszkańców do udziału w tej imprezie, żeby zaczęli się z nią utożsamiać – mówił Mirosław Graf. – Każdy, kto się do tej drużyny przyłączy, otrzyma czapeczkę, chusty i inne gadżety.

 

– Nawiązaliśmy współpracę z trzydziestoma gestorami bazy turystycznej, którzy zaoferowali rabaty na swoje usługi dla uczestników Biegu Piastów – informował burmistrz Graf. – Wszystkie te obiekty otrzymały od nas plakaty, afisze, flagi do oznakowania swoich obiektów. Są już bilbordy, banery. Bieg Piastów będzie bardzo widoczny w mieście.
Referat promocji Urzędu Miasta przygotował też ulotki informacyjne, które będą prezentowane na różnego rodzaju eventach, targach itd.
– Powiem szczerze, że tak sobie wyobrażałem tę współpracę – skwitował Mirosław Graf.

 

– Bieg Piastów ma wielkie szczęście, że ma bardzo dużo przyjaciół – powiedział Julian Gozdowski, honorowy prezes i komandor Biegu Piastów. Podkreślił, że najważniejsi są zawodnicy. – Każdy, kto startował przynajmniej raz w tym biegu, jest jego właścicielem – podsumował.
Podczas 41. Biegu Piastów Julian Gozdowski będzie uczestnikiem panelu dyskusyjnego – otwartego dla wszystkich spotkania z legendami polskiego sportu. Drugą legendą, z którym każdy będzie mógł porozmawiać, będzie mistrz olimpijski w skokach narciarskich z 1972 roku, Wojciech Fortuna.

 

źródło: Bieg Piastów

Relacje medialne: Filmowy zapis konferencji na Strimeo.TV

Nowości w Biegu Piastów

Nowiny Jeleniogórskie o 41. BP

jelenia.tv zapowiada Bieg Piastów

Muzyczne Radio Bieg Piastów rekordowy

Radio Wrocław o Biegu Piastów

TV Dami o Biegu Piastów

TVP Wrocław

 

Galeria: 

 

Kalendarz FB