Liczyrzepa - Duch Gór

Latem odżywa sprawa opowieści o Liczyrzepie, głównie za sprawą turystów, którzy zaintrygowani są bajkową postacią Ducha Karkonoszy. W karkonoskim wydaniu – Liczyrzepy, Rzepióra, Ruebezahla, czy Krkonosa – bo postać ta jest wspólną dla trzech nacji.

Przedstawiany bywa różnie – od postaci powstałej raptem z kilku plam, łączącej elementy diabła, rogacza i człowieka, przez starca z długą siwą brodą, aż do jowialnego rogacza – pół człowieka, pół jelenia. Zresztą – złośliwy niekiedy Liczyrzepa miał zdolność przeistaczania się i przybierania różnych postaci, także ludzkiej. Jego psoty nie zawsze były miłe dla ,turystów i mieszkańców, a przejawy agresji, jakie okazywał strzegąc zawistnie swojego ogrodu – czasami dosłownie zabójcze. Śmiałek, który je lekceważył, mógł zginąć.

Historie Liczyrzepy zostały opowiedziane przez wielu autorów w rożny sposób – ich największy zbór, to ok. 250 powiastek, napisanych w XVII i XVIII w.

W Jeleniej Górze postacie Liczyrzepy zachowały się m.in. w Ratuszu, gdzie wyrzeźbiono w poręczy schodów między I i II piętrem sceny z bajek, na frontonie Poczty Głównej oraz w Cieplicach, przy ul. Cervi, gdzie stoi drewniany posąg Liczyrzepy, autorstwa nauczycieli i uczniów dzisiejszego Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych, powstały na przełomie lat 60/70-tych XX wieku. 

 

 

Kalendarz FB