Mierz, badaj i twórz, czyli GIS Day

Korzystamy z niego niemal codziennie, często zdając sobie z tego sprawy. Co to jest GIS i do czego służy? Dowiedzieli się tego uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej w Jeleniej Górze.

Co roku w listopadzie na całym świecie obchodzony jest GIS Day. GIS to System Informacji Geograficznej. W skrócie: polega na pomiarach i zbieraniu danych geograficznych, przechowywanie ich, nanoszenie na mapy rastrowe itp. Korzystamy z niego codziennie, nie mając nawet o tym pojęcia np. podczas korzystania z nawigacji prognozy pogody czy facebooka.

Tegoroczny GIS Day obchodziliśmy 13 listopada i z tej okazji w Zespole Szkół Przyrodniczo-Usługowych i Bursy Szkolnej pojawił się gość specjalny: Kamil Kondracki, pracownik Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Szklarska Poręba, specjalista i pasjonat GIS-u. Pan Kamil przedstawił uczniom Technikum leśnego prezentację pt. GIS w lesie i nie tylko. Pokazał najnowocześniejsze aplikacje i w jaki sposób można je wdrażać w ośrodkach akademickich, naukowych, a co najważniejsze – w jeleniogórskiej szkole.

Inicjatorem Dnia GIS jest National Geographic Scociety oraz firma Esri, która przekazała ulotki informacyjne i ufundowała nagrody dla uczestników mini konkursu geograficzno - informatycznego.

Dyrektor szkoły Paweł Dernoga przekazał uczniom informację, że w przyszłym semestrze zostanie zorganizowany kurs podstawy GIS dla zainteresowanych uczniów Technikum leśnego. Uczniowie będą mogli już nie tylko teoretycznie, ale także praktycznie tworzyć mapy i sceny 3d. Kurs rozpocznie się od opomiarowania najbliższego otoczenia szkoły i góry Sołtysiej. To będzie wstęp do kolejnych działań nie tylko dla uczniów ale dla wszystkich mieszkańców Jeleniej Góry. Być może z czasem uda się stworzyć aplikację ze szlakami turystycznymi Cieplic, a może i całej Jeleniej Góry. Potrzebna będzie współpraca z władzami miasta, ze środowiskiem lokalnym ale przede wszystkim – otwarte umysły i chęci, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

15.11.2019r.