Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

Prezydent Miasta Jeleniej Góry Marcin Zawiła zaprasza mieszkańców i gości miasta, na oficjalne uroczystości i wydarzenia towarzyszące Narodowemu Dniu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Jeleniogórskie obchody odbędą się w dniach 28 lutego i 1 marca (szczegóły na plakacie - by powiększyć kliknij)

NDP Żołnierzy Wyklętych 2016

Zobacz również:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to święto państwowe obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone pamięci  żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Wybór daty przez Sejm RP był nieprzypadkowy. Ustanowienie święta w tym dniu, nawiązuje do wydarzeń w 1951 roku, kiedy w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”:  Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.