Nie wrzucaj do pojemnika na odpady BIO mięsa i odchodów!

W Jeleniej Górze od ubiegłego roku mieszkańcy korzystają z pojemników na odpady biodegradowalne. Jednak w okresie letnim, gdy temperatury sięgają 30°C przy brązowym pojemniku może pojawiać się nieprzyjemny zapach rozkładających się odpadków.

Bardzo ważne jest - szczególnie w okresie letnim - co wrzucamy do brązowych pojemników. W kilku przypadkach, głównie tam gdzie skarżono się na intensywny i nieprzyjemny zapach stwierdzono, że do brązowego pojemnika wrzucane są także odchody zwierzęce i mięso, co jest niezgodne z zasadami segregacji. Przypominamy, że do pojemnika na odpady biodegradowalne wyrzucamy wyłącznie: części warzyw i owoców, obierki np. z ziemniaków, jabłek, ogórków, buraków, łuski cebuli lub czosnku, skórki np. z pomidorów, bananów, cytrusów, skorupki jaj, łupiny orzechów i ziaren, resztki roślin domowych i ogrodowych, zgniłe owoce i warzywa, nie zanieczyszczone trociny, skoszoną trawę, liście, mech.

Aby uchronić się przez odorem i larwami, a także ze względów sanitarnych zabrania się wyrzucania do pojemników na odpady biodegradowalne: mięsa, kości i ości, resztek z obiadów np. ziemniaków z sosem, włosów i sierści, odchodów, trocin i żwirku zanieczyszczonego odchodami, pieluch, podpasek i wacików, niedopałków papierosów, popiołu z pieców i kominków. Przestrzeganie powyższych zasad znacząco zmniejszy nieprzyjemny zapach.

Poradnik segregacji odpadów

Gospodarka odpadami